Silberbauerovo hudební Podyjí již počtvrté hudebně propojí české a rakouské pohraničí jižní Moravy a Dolního Rakouska

Mezinárodní hudební festival Silberbauerovo hudební Podyjí se koná již čtvrtým rokem, letos s podtitulem „neobyčejná propojení“. Navštíví svatostánky jižní Moravy a Dolního Rakouska (v okolí rakouského Thayatalu) a hudební díla představí převážně na hudebních nástrojích z dílny znojemského varhanáře Josefa Silberbauera a jeho učitele Ignáce Jakoba Floriána Casparida. Od konce léta až do podzimu nabídne festival návštěvníkům 7 koncertů, 4 na jižní Moravě a 3 v okolí rakouského Thayatalu, na nichž se představí přední čeští, rakouští, ale i zahraniční interpreti.

Stěžejním prvkem čtvrtého ročníku festivalu je netradiční hudební, nástrojové či umělecké propojení. Na zahajovacím koncertě s názvem „Mezi anděly a múzami“, který se uskuteční 2. září v 19 hodin v kostele Nanebevzetí Panny Marie ve Vranově nad Dyjí, se představí přední český varhaník Jaroslav Tůma. Společně s ním doplní barokní hudební repertoár autorským čtením z knihy Loď teolog Marek Orko Vácha. V nedalekém Rancířově v kostele Nanebevzetí Panny Marie vystoupí 9. září v 18 hodin rakouské kvarteto s varhanicí Adele Brandeis. V kombinaci Casparidových varhan, dřevěných dechů a smyčců uvedou rozmanitý program s názvem „Hudba podél Dyje“.

Jamila Garayusifli

Říjnové koncerty odstartuje tradiční koncert „Děti a hudba“, který se koná již potřetí a podporuje nadané žáky ZUŠ v možnosti koncertního vystoupení před publikem. Koncert se uskuteční 7. října v 18 hodin v klášterním kostele Nanebevzetí Panny Marie a sv. Václava v Louce u Znojma. Na koncertě vystoupí žáci ze ZUŠ Mikulov, ZUŠ Pohořelice, Veselá škola na Praze 1 a hudební škola Waidhofen an der Thayatal.

Druhý říjnový víkend proběhne dvojice koncertů, na nichž se představí ázerbajdžánská houslistka Jamila Garayusifli a koncertní mistr Janáčkova divadla v Brně Dennis Schneiderka. Program s názvem „Roční doby“ obsahuje nejen stěžejní skladbu italského skladatele Antonia Vivaldiho, ale i méně známé Čtvero ročních dob od argentinského skladatele Ástora Piazzolly. Tyto koncerty proběhnou 14. října od 18 hodin v kostele sv. Mikuláše v rakouském městečku Röschitz a 15. října od 16 hodin v kostele sv. Josefa v Jevišovicích. V pořadí druhý koncert v Rakousku se odehraje v kostele sv. Jakuba v obci Unterretzbach, kde zazní 21. října od 18 hodin netypická kombinace varhan, cimbálu a zpěvu. Program bude složený ze skladeb J. S. Bacha v kombinaci premiér soudobých skladatelů Tomáše Pálky a Lukáše Sommera. Tento program posluchačům zahraje varhanice a ředitelka festivalu Kateřina Málková se svými kolegy cimbalistou Michalem Grombiříkem a basistou Josefem Kovačičem.

Festival završí oratorium Legenda o sv. Ludmile barytonisty a skladatele Jiřího Miroslava Procházky. Závěrečný koncert proběhne 28. října v 15 hodin v kostele rakouského kláštera Geras.

Sdílet článek:

Aktuální číslo

Nejnovější