Sergio Azzolini a Capella da Camera Praga završí cyklus Zelenkových triových sonát

Cyklus Stará hudba Pražských symfoniků nabídne koncert Triových sonát Jana Dismase Zelenky. Půjde o završení cyklu celkem šesti triových sonát tohoto barokního skladatele v hudebním nastudování fagotisty Sergia Azzoliniho. Společně s ním vystoupí hobojisté Giovanni de Angeli a Georg Fritz za doprovodu Capelly da Camera Praga. První tři sonáty zazněly v září loňského roku ve stejném obsazení. Koncert se uskuteční 28. února 2023 v 19:30 v Kostele sv. Šimona a Judy.

Fagotista a laureát Pražského jara Sergio Azzolini nastudoval triové sonáty Jana Dismase Zelenky, jejichž kompletní cyklus zařadili Pražští symfonikové do svého komorního cyklu Stará hudba. První polovinu z nich uvedl Azzolini již v září loňského roku společně s hobojisty Giovannim de Angeli a Georgem Fritzem a souborem Capella da Camera Praga pod uměleckým vedením kontrabasisty Lukáše Vernera. V tomto obsazení vystoupí i nyní.

, foto Petr Dyrc

Tři sonáty Zelenkova cyklu – č. 3 B dur, č. 5 F dur a č. 6 c moll, které zazní na koncertě, jsou ukázkou skladatelovy mistrovské melodické vynalézavosti spolu s harmonickým bohatstvím a rozhodně patří k nejvýznamnějším komorním dílům své doby. Zelenkův repertoár doplní Sonáta G dur pro housle a basso continuo Johanna Sebastiana Bacha, která upoutá pozornost nezvykle exponovaným propracovaným partem bassa continua.

Z původních šesti suit jsme v září zahráli tři a nyní nás čekají zbylé tři. Jsou to velmi náročná a virtuózní díla. Zelenka měl ve své době k dispozici úžasné muzikanty, Drážďanský orchestr byl tenkrát nejlepším orchestrem v Evropě, naprostá špička. Obsazení prvních tří sonát je psáno pro dva hoboje, fagot a continuo, ale už od čtvrté sonáty je jednoznačně psáno, že je pro čtyři nástroje. Postupně přechází do concerta grossa, používá různé taneční rytmy a jsou tam viditelné italské vlivy,“ říká k Zelenkovu dílu umělecký vedoucí Capelly da Camera Praga Lukáš Verner.

Sdílet článek:

Aktuální číslo

Nejnovější