středa, 4. březen 2020

Sebastian, Christoph, Bernhard. Collegium 1704 představí hudbu rodiny Bachů

Napsal(a) 

Collegium 1704, foto Petra Hajská Collegium 1704foto: Petra Hajská

Collegium 1704 představí ne šestém koncertě sezony hudební dědictví rodiny Bachů. Zazní nejen známá smuteční kantáta Gottes Zeit ist die allerbeste Zeit Johanna Sebastiana Bacha, jejíž apokryfní název Actus tragicus dal název celému koncertu, ale také skladby, které Bacha ovlivňovaly a inspirovaly.

Koncert s výmluvným názvem Actus tragicus není pouze reprezentativním výběrem německých ‚lament‘ přelomu 17. a 18. století zastřešený proslulou Bachovou stejnojmennou pohřební kantátou, ale také představením hudby široce rozvětvené rodiny předchůdců a současníků nejslavnějšího z rodu Bachů. Hudba Johanna Sebastiana je pevně ukotvena nejen v německé luteránské hudební tradici, ale také v hudební tradici několika generací vynikajících hudebníků a skladatelů rodiny Bachů,“ říká k programu dirigent Václav Luks.

Jednou z dramaturgických linií koncertu je téma smrti, kromě dvou duchovních kantát Gottes Zeit ist die allerbeste Zeit a Weinen, Klagen, Sorgen, Zagen samotného Johanna Sebastiana Bacha zazní i díla o generaci starších skladatelů Johanna Christopha Bacha a Johanna Bernharda Bacha. Správy hudebního archivu skladatelské rodiny se původně ujal otec Johanna Sebastiana. Ten pak v této činnosti pokračoval a kolem roku 1735 dokonce sepsal stručnou historii hudebního rodu Bachů.

Dirigent Václav Luks přizval ke spolupráci belgickou sopranistku Sophii Junker, která vystoupila s Collegiem 1704 v roce 2017 v Janových pašijích J. S. Bacha, britský kontratenorista Rupert Enticknap se podílel na koncertě Pane, slyš mé prosby v roce 2018. Tenorista Samir Bouadjadja, basista Felix Schwandke a zakládající člen Collegia Vocale 1704, barytonista Tomáš Král v poslední době mimo jiné společně účinkovali na koncertě Lachrimae v létě 2019 na festivalu v Salcburku.

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.