Rozhlasoví symfonikové a Pražský filharmonický sbor odehrají se Sergejem Chačatrjanem koncert k výročí nezávislosti Arménie

Na abonentním večeru 18. října zazní v podání rozhlasových symfoniků, jejich šéfdirigenta a Pražského filharmonického sboru dvě skladby s duchovním poselstvím (Mendelssohn-Bartholdy, Stravinskij). Arménský umělec Sergej Chačatrjan pak zahraje Brahmsův Koncert D dur. Program vysílá v přímém přenosu ČRo Vltava, ze záznamu ho nabídne ČRo D-dur. Koncert je věnován 30. výročí nezávislosti Arménské republiky.

Pražský filharmonický sbor, častý host rozhlasových symfoniků, vystoupí jak v Žalmu 43 „Richte mich, Gott“ Felixe Mendelssohna-Bartholdyho, tak ve Stravinského Žalmové symfonii. V ní je orchestr specificky obsazený – jen hluboké smyčce, dechové nástroje, dva klavíry a bicí). Dílo nese pečeť strohé věcnosti a jeho duchovní poselství je osobité, nevšední, každopádně sváteční.

Sergej Chačatrjan se SOČRem spolupracoval již v září 2019, kdy s rozhlasovými symfoniky Šostakovičův 1. houslový koncert. Loňský plánovaný program Brahmse pak byl přesunut na příští týden. Přední houslista současnosti tak přednese Brahmsovo dílo věnované jednomu z nejuznávanějších houslistů své doby Josephu Joachimovi. Sergej Chačatrjan, rodák z arménského Jerevanu, vyhrál v roce 2000 Mezinárodní houslovou soutěž Jeana Sibelia v Helsinkách, čímž se stal nejmladším držitelem zlaté trofeje v historii soutěže, a o pět let později zvítězil v Soutěži královny Alžběty v Bruselu.

Sdílet článek:

Aktuální číslo

Nejnovější