Rossiniho Zkouška lásky v lifestylové redakci. Studenti JAMU představí v Brně vlastní inscenaci

Rossiniho Zkouška lásky (v originálním znění La pietra del paragone) je někdy překládána též jako Prubířský kámen. Řadí se mezi raná a málo uváděná drama giocoso čili hudební veselohry. „Naše inscenace se odehrává v redakci časopisu Štronzo!. Vypráví příběh šéfa, který je zamilovaný do své kolegyně Kláry. Aby si však byl jistý, že ona jej také miluje, vymyslí na ni lest. Netuší však, že se tak nakonec on sám stane tím, kdo podstupuje Klářinu zkoušku lásky,“ přibližuje děj režisérka. Zmíněný časopis pro příležitost opery skutečně vzniká a diváci jej obdrží na představeních.

Název studentské inscenace Zkouška lásky vychází z německého překladu italského originálu. „Je to tzv. komorní opera, původní velkou partituru jsem zkrátil, děj proškrtal, a tak například vypadla jedna postava. Taková úprava je potom určená i pro menší divadla a scény,“ dodává Václav Málek, pedagog operní režie.

Jistou novinkou po delším čase je nyní také umístění hudebníků, kteří budou hrát na scéně. „Vždy po jednom člověku se bude na pódiu střídat sedm hráčů z komorního orchestru. Pokud nebudou proti, mohou se zapojit i do hraní divadla,“ uzavírá dirigent Patrik Červák.

Sdílet článek:

Aktuální číslo

Nejnovější