Richard Novák oslaví devadesátiny dvěma koncerty

Janáčkova opera NdB připravila u příležitosti devadesátých narozenin Richarda Nováka dva koncerty. Brněnské publikum s ním může oslavit významné jubileum v pátek 24. září 2021 od 19:00 na Písňovém recitálu v Mozartově sále divadla Reduta nebo 11. prosince 2021 v 19:00 na Slavnostním koncertě v Janáčkově divadle.

Pro svůj komorní recitál si Richard Novák zvolil písně Johannese Brahmse a ke spolupráci přizval klavíristu Ivana Klánského. Na Slavnostním koncertě si posluchači spolu s Richardem Novákem připomenou jeho slavné operní role za doprovodu orchestru opery Národního divadla Brno pod vedením dirigenta Jana Štycha. Spolu s ním vystoupí sólisté Pavla Vykopalová, Peter Berger a Jiří Brückler a sbor Janáčkovy opery NdB.

Oslavit krásné jubileum Mistra Richarda Nováka nemůžeme jinak než hudbou. Jeho umění je pro nás všechny nekonečnou inspirací, promlouvá k nám pravdivě a vždy s životní jiskrou. Dva mimořádné koncerty u příležitosti Mistrových devadesátin, na nichž osobně vystoupí, jsou pro nás velkým hudebním svátkem a požehnaným setkáním s tímto jedinečným umělcem úzce spjatým s Janáčkovou operou NdB a městem Brnem,“ říká Jiří Heřman, umělecký šéf Janáčkovy opery NdB.

Richard Novák byl sólistou Janáčkovy opery NdB celých 38 let. Za tu dobu také hostoval v divadlech v Paříži, Benátkách, Lisabonu nebo Madridu. Kromě klasického repertoáru zpíval také díla soudobých brněnských skladatelů a mnozí z nich psali skladby přímo pro něj. Neminula jej ani nejrůznější ocenění. V roce 1994 obdržel Cenu města Brna, v roce 2002 mu byla udělena Cena Thálie za celoživotní mistrovství a v roce 2005 obdržel Cenu Ministerstva kultury ČR za přínos v oblasti hudby.

Sdílet článek:

Aktuální číslo

Nejnovější