Raduj se! Orchestr Berg uvede vítěznou Hudbu k siréně Slavomíra Hořínky v Anežském klášteře

Letos v červnu se po padesáti letech dostala do České republiky mezinárodní cena Prix Italia, kterou obdržel orchestr Berg za svůj projekt Hudba k siréně. První prosincovou středu zazní v Anežském klášteře skladba Raduj se! od Slavomíra Hořínky, která také zvítězila v nedávném hlasování veřejnosti. Vstup je volný, krátký polední koncert – startující přesně v 11:50 – může posloužit i jako záminka k adventní návštěvě Anežského kláštera.

U příležitosti 20. sezony Orchestru Berg vznikla dvacítka skladeb, jejichž součástí je znějící siréna, kterou znají obyvatelé České republiky z pravidelné zkoušky sirén konané každou první středu v měsíci. Série mikrokoncertů – hudebních intervencí Hudba k siréně se také snaží upozorňovat na krásu zdánlivě všedních zvuků, které lidi obklopují a které už často ani nevnímají. „Jde o bezbariérové akce určené i těm, kdo by na běžný celovečerní koncert možná nikdy nepřišli,“ přibližuje projekt ředitelka Orchestru Berg Eva Kesslová.

Kompozice Raduj se! českého skladatele Slavomíra Hořínky (*1980) vychází z úryvků dopisů, které ve 13. stol. napsala sv. Klára z Assisi sv. Anežce České. Vedle znějící sirény je důležitou složkou skladby i prostředí Anežského kláštera – zpěváci procházejí prostorem, kterým procházela i jeho zakladatelka sv. Anežka, a kromě vzpomínky na ni vyvolávají i zajímavé zvukové efekty.

Sdílet článek:

Aktuální číslo

Nejnovější