Radek Baborák zakládá platformu pro podporu muzikantů na volné noze

Hornista Radek Baborák se rozhodl vybudovat platformu pro vzájemnou pomoc hudebníků na volné noze. Na přelomu letošního dubna a května původně plánoval představit nový festival Horn Fest, který je zamýšlen především jako snaha o zachování více než třistaleté tradice české hornové hry. Místo něj nyní vymyslel alternativu, jak alespoň trochu zachovat jeho program a zároveň pomoci muzikantům.

Inspiraci našel v zahraničí: „Sleduji, jaká je v Německu podpora pro muzikanty na volné noze – Freischäffende Musiker – mají tam fond, některé instituce vyplácejí ušlé honoráře těm, co nemají stálý měsíční příjem bez ohledu na to, zda se koncert nebo nějaká produkce uskutečnila, nebo teprve v budoucnu uskuteční, nebo ne. Známe to – příjmy pravidelné nejsou, výdaje ano,“ říká. Baborák chce nyní oslovit kolegy hudebníky na volné noze, spojit své síly a hledat cestu, jak oslovovat případné dárce nebo jak sdělovat své potřeby veřejnosti. „Zatím jsem nezaznamenal něco podobného v České republice. Chtěl bych to v rámci svých možností změnit.“

Ze vzdělávacího programu v rámci Horn Festu nesejde, ale bude zřejmě přesunut na jiný termín. Baborák chce také zrealizovat některé z plánovaných pěti koncertů, ty nahrát, streamovat a tím oslovit případné podporovatele, kteří by mohli přispět v prvé řadě na honoráře pro účinkující hudebníky na volné noze, případně pedagogy. „Máme přislíbeno několik donátorů, výrobce mého modelu horny Dietmar Dürk už také přispěl, já také něco přidal, takže můžeme začít a není to úplně na zelené louce,“ říká Radek Baborák.

Případní donátoři i hudebníci na volné noze se mohou hlásit nejlépe na kontaktním mailu festivalu HornFest ([email protected]) nebo facebookovém profilu Radka Baboráka. Stejně tak vybízí k zaslání nápadů či postřehů, které by mohly věci prospět.

Sdílet článek:

Aktuální číslo

Nejnovější