Prozatím bez zpěvu, ale přesto: Operní festival Janáček Brno pokračuje dál

Festival Janáček Brno ohlašuje změny v programu. V týdnu od 5. října v souvislosti se zákazem zpěvu na veřejnosti pokračuje s upraveným programem. Do pondělí ještě bude moci proběhnout jedna z očekávaných událostí letošního ročníku, Její pastorkyně s Karitou Mattilou v roli Kostelničky.

První představení Její pastorkyně proběhne v sobotu 3. října podle plánu. Druhé představení, které ohrozila nová opatření, se podařilo přesunout na nedělní termín 4. října. Diváci tak mají možnost zhlédnout poslední festivalové operní představení ve skvělém obsazení. Další festivalová operní představení premiéra Řeckých pašijí a hostování Maďarské státní opery s inscenací Salome se neuskuteční. 

Koncertní řada zůstane z velké části zachována s úpravami programu týkajících se vokálních děl. Závěrečný koncert Bamberských symfoniků 16. 10. proběhne formou live streamu z koncertní síně v Bamberku do hlediště Janáčkova divadla a na webu festivalu a Bamberských symfoniků.

Robert Carsen po premiéře Osudu, foto Marek Olbrzymek

Šéfdirigent Jakub Hrůša uvádí: „Návštěva festivalu Janáček Brno s Bamberskými symfoniky v mém rodném městě pro mě i můj orchestr znamenala klíčový projekt sezony, do kterého jsme v tvorbě programu i v jeho přípravě vkládali mnoho úsilí a emocí. Zdravotní situace v České republice nám ale bohužel znemožnila se do Brna s celým orchestrem fyzicky dostat. Přesto budeme z vlastní iniciativy a s velkým porozuměním vedení festivalu pro naše publikum hrát. Jsem šťasten, že navzdory nepřízni situace se nám podařilo zorganizovat virtuální živý streaming nezměněného programu. Vložíme do jeho provedení v Bamberku vše a budeme v duchu na dálku plně s vámi v České republice. Nadčasová hudba Leoše Janáčka a Richarda Strausse nám pomůže vzdálenost překlenout.“

Část koncertů s vokálním programem, premiéra Řeckých pašijí a premiéra studentů JAMU S.A.M.P.O. se přesouvá na nové termíny, které budou oznámeny do konce festivalu. Místo představení Salome 10. 10. zazní mimořádný koncert Orchestru Janáčkovy opery NdB pod vedením dirigenta Roberta Kružíka s programem z děl Leoše Janáčka a Richarda Strausse, speciálním hostem bude vynikající houslista Josef Špaček. Diváci, kteří nemohou navštívit letošní festival, se mohou těšit na live stream koncertu předního českého souboru Pavel Haas Quartet 11. 10. v 11h. Kompletní přehled změn naleznete na festivalovém webu.

Sdílet článek:

Aktuální číslo

Nejnovější