Protestantské léto ve Znojmě: třináctý ročník festivalu bude věnován Schützovi

Třináctý ročník Hudebního festivalu Znojmo se během letošního července dotkne střetu dvou náboženských kultur, protestantské a katolické. Připomene tak 500 let od doby, kdy Martin Luther sepsal svých 95 tezí a započal tak reformaci. V jejím duchu tvořil i Heinrich Schütz, jehož hudba zazní v rámci komponovaného scénického pořadu s názvem Příběh o Kristu.

Pět set let od vystoupení kněze Martina Luthera nám vnuklo téma o stýkání a potýkání protestantské a katolické hudby a kultury. Téměř všechny koncerty jsou touto dramaturgií zasaženy. Dokonce i gastronomicko-hudební projekt na vranovském zámku či sommelierské minikurzy,“ řekl Jiří Ludvík, prezident festivalu. „Heinrich Schütz je nejvýznamnější skladatel až do doby Johanna Sebastiana Bacha. Tvořil v duchu Lutherovy reformace. V jeho hudbě je cítit extrémní citlivost pro zvuk a význam textu. Tím se stává jeho tvorba naprosto srozumitelnou i dnešnímu posluchači. Zasáhne laika i odborníka,“ uvedl umělecký ředitel festivalu Roman Válek.

[spvideo]https://www.youtube.com/watch?v=5BBfdjIcXJw[/spvideo]

Kromě Schützova díla mohou návštěvníci vyslechnout i přednášku o katolické a protestantské hudbě profesora v podání Miloše Štědroně, po které tematicky naváže biografický film německého režiséra Erica Tilla o Martinu Lutherovi. Na dalších koncertech HF Znojmo pak vystoupí patron festivalu Pavel Šporcl, Cappella MarianaAkademie für Alte Musik Berlin nebo Czech Ensemble Baroque.

Sdílet článek:

Aktuální číslo

Nejnovější