Profesionálové a amatéři společně: Ivo Kahánek pro NF Harmonie na Střeleckém ostrově

Pražský Střelecký ostrov zaplní 20. května Nadační fond Harmonie, který zve dětské, amatérské i profesionální hudebníky, aby si zahráli spolu s orchestrem pod vedením dirigentů Chuheie Iwasakiho a Petera Smékala. Letos poprvé přijede také dirigovat zakladatel sítě orchestrů v Guatemale i v mnoha evropských zemích, Bruno Campo. Na společném koncertě vystoupí i patron Nadačního fondu Harmonie Ivo Kahánek.

„Rád jsem se stal patronem Nadačního fondu Harmonie, protože tento projekt znám jako velmi slavnou (a v některých zemích až módní) záležitost dneška. Znám ho ale hlavně jako projekt, který ve všech zemích, kde se objevil, zafungoval a jehož patrony byly velmi slavné hudební osobnosti. A mně je velkou ctí a radostí, že se k nim mohu pomyslně připojit v České republice,“ uvedl Ivo Kahánek.

Zhruba šedesátičlenný dětský smyčcový orchestr NF Harmonie, zahraje společně s dalšími hudebníky. Zahrát s orchestrem si může každý bez ohledu na věk, kdo zvládne repertoár, který je k dispozici zde. Na programu je například Henry Purcell, Edvard Elgar, Antonín Dvořák nebo Wolfgang Amadeus Mozart. Koncert organizuje Nadační fond Harmonie, který přináší do České republiky projekt hudebního vzdělávání El Sistema. Umožňuje všem dětem bez rozdílu, aby se pomocí hudby rozvíjely osobnostně, kulturně i společensky. Výjimečnost projektu je dána jeho metodikou, v rámci níž se děti hned od začátku stávají členy orchestru a mají vlastního profesionálního dirigenta. Společná výuka na hudební nástroj, budování orchestru, sounáležitost ke společenství, kde má každý nepostradatelné místo, to vše a mnohé další přináší velmi rychle výsledky. Výuka je pro všechny děti zdarma.

Projekt vznikl před více než 40 lety ve Venezuele a od té doby se úspěšně rozvíjí po celém světě včetně 24 zemí  Evropy. Do České republiky se myšlenka sociálně preventivního hudebního vzdělávání dostala díky zakladatelce NF Harmonie Miladě Cholujové v roce 2009. „Smyslem každoročního open air koncertu je vytvořit tradici společného hraní profesionálních a amatérských hudebníků, která podpoří myšlenku Co Čech, to muzikant. Jde o ojedinělou akci, v rámci Prahy i České republiky, jíž chceme umožnit co největšímu počtu lidí zahrát si společně v orchestru, zažít opravdovou radost z hudby a zprostředkovat lidem neobvyklý zážitek z takto mimořádné akce.“ říká zakladatelka Nadačního fondu Harmonie Milada Cholujová.

Sdílet článek: