Přijede The Duke Ellington Orchestra – ansámbl, který před 90 lety definoval moderní hudbu

Do Čech po dvou letech opět zavítá hudební těleso, bez nějž by dnešní jazz, pop music a vlastně také rock pravděpodobně vypadaly úplně jinak. Poslední koncert ve Velkém sále pražské Lucerny byl vyprodaný a obdobný úspěch se očekává i v roce 2014. Duke Ellington Orchestra vystoupí 26. dubna 2014 ve Velkém sále pražské Lucerny a 27. dubna v čerstvě otevřeném Sono Music Clubu v Brně.

Neuvěřitelných devadesát let je na scéně orchestr, jenž pod vedením svého geniálního kapelníka posunul jazz již ve dvacátých až čtyřicátých letech minulého století o několik úrovní. Důrazem na propracovaná aranžmá, práci se zvukem nástrojů a profesionalitu členů se Duku Ellingtonovi podařilo přesunout jazz a swing z putyk a klubů rozličné pověsti a úrovně do koncertních síní.

Američané děkují velkému umělci za to, že jako první definoval americkou hudbu. Bez základního směru stanoveného Dukem Ellingtonem a jeho orchestrem by stěží hledal svoje místo na slunci třeba i Frank Sinatra. Stejně tak by dnešní elektroswingoví eskamotéři neměli kde objevovat zajímavé tracky, s nimiž pak kouzlí pro nadšené tančící publikum druhé dekády jedenadvacátého století.

Duke Ellington vedl orchestr od roku 1923 až do své smrti v roce 1974, pak jej převzal jeho syn Mercer a po jeho skonu umělecké dědictví i nadále střeží další členové rodiny. Orchestr pod vedením pianisty Thomase Jamese dnes s vysokou profesionalitou, tvořivým respektem a svěžím espritem udržuje a rozvíjí kapelníkův odkaz.

Sdílet článek: