Premiéry skladatele Jana Kučery zazní na koncertu Daniela a Lukáše Klánských v Martínkovicích

Festival Za poklady Broumovska podporuje vznik nového repertoáru inspirovaného bohatou historií regionu i místní architekturou. Do svého programu tak zařadil další premiéry rezidenčního skladatele Jana Kučery – Písně trpělivé a píseň Mnichova řehole. Novinky zazní v provedení basbarytonisty Daniela Klánského a klavíristy Lukáše Klánského v sobotu 12. srpna od 18 hodin v martínkovickém kostele sv. Jiří a Martina. Vstupné je dobrovolné, výtěžek bude v závěru festivalu předán na pomoc kostelům broumovské skupiny.

Festivalový debut basbarytonisty Daniela Klánského a klavíristy Lukáše Klánského bude kromě volby méně obvyklého repertoáru Ludwiga van Beethovena, Ralpha Vaugana Williamse a Sergeje Prokofjeva umocněn provedením premiér rezidenčního skladatele festivalu Jana Kučery. Cyklus Písně trpělivé pro baryton a klavír má několik částí s názvy Lenost, Vytrvám, Předurčení, Také poetika, Muž v letech, Žena a kočka a Kam jde cesta?, na texty středověké poezie Paula Verlaina, Jeana de La Fontaine nebo Jaromíra Pleskota.

Píseň Mnichova řehole pak představuje skladatel Jan Kučera následovně: „Samostatnou písní mimo cyklus je Mnichova řehole, tu jsem napsal na výzvu festivalu, protože propojení s broumovským benediktinským klášterem se nabízelo. Text jsem našel v knize Smysl a duch Benediktovy řehole, v kapitole Nástroje dobrých skutků. Popisuje, jak by se měl mnich v řádu chovat a čeho se vyvarovat… Pokusil jsem se do takové celoživotní askeze vcítit a stylizovaně ji v hudbě zachytit…

Sdílet článek:

Aktuální číslo

Nejnovější