Pražští symfonikové zahrají ve Valdštejnské zahradě Vltavu i filmovou hudbu

Stalo se již tradicí, že poslední srpnovou středu, tedy letos 30. 8. od 17 hodin, se ve Valdštejnské zahradě koná všem volně přístupný koncert Symfonického orchestru hl. m. Prahy FOK. Ještě před zahájením 89. koncertní sezóny se tak orchestr setká se svým publikem pod širým nebem. Sezóna pak začne 13. a 14. září koncertem s houslistou Maximem Vengerovem a šéfdirigentem orchestru Tomášem Braunerem v Obecním domě.

Na dirigování open air události, které se každoročně zúčastní tisíce posluchačů, se opět těší Jan Kučera. „Na letošním tradičním rozloučení s prázdninami ve Valdštejnské zahradě zahrajeme s FOK například Smetanovu Vltavu. To je dílo, které lze hrát téměř při každé příležitosti a je to dobře, protože malí a mladí posluchači nám stále dorůstají a někteří ji uslyší poprvé,“ uvedl dirigent.

Film – opera – koncert. Tak velí dramaturgovi Martinu Rudovskému zkratka orchestru FOK a ani při tvorbě letošního programu koncertu ve Valdštejnské zahradě na ni nezapomněl. Orchestrální tvorbu připomene Vltava ze Smetanovy Mé vlasti. Filmová hudba bude zastoupena melodiemi z filmů Gladiátor či Lawrence z Arábie. Z operního repertoáru zazní předehra k opeře Síla osudu Giuseppe Verdiho a také se představí mladý talent mezi tenoristy Daniel Matoušek, který je od minulé sezóny sólistou Opery pražského Národního divadla. „Mám radost, že naše pozvání přijal mladý český tenor s velkou budoucností Daniel Matoušek, zazpívá několik neapolských písní včetně slavné Santa Lucia,“ zve dirigent Jan Kučera. Daniel Matoušek dodává: „Neapolské písně, které uslyšíte, jsou pro mě osobní záležitostí. Působí na mě jak z pohledu lásky k Itálii, tak i osobité texty těchto písní. Právě pro tento večer jsme pro vás vybrali čtyři nejlepší z nejlepších.

Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK začal koncertovat ve Valdštejnské zahradě již v roce 1937 a pokračoval četnými koncerty především za dirigenta Václava Smetáčka, který řídil orchestr celých třicet let (1942–1972). Tradice byla přerušena v roce 1993, ale v roce 2014 se ji podařilo obnovit. „Pražští symfonikové obnovili za pomoci Senátu před devíti lety smetáčkovskou tradici koncertů ve Valdštejnské zahradě. Co vše už za těch pár let její zdi slyšely a prožily! Osm nádherných prosluněných happeningů s hity klasické a filmové hudby, zpívající a tančící publikum napříč generacemi i národy, ale i posmutnělý koncert jen pro televizní kamery nebo podvečer mohutně zkrápěný deštěm, kdy nejdůležitějším dramaturgem byl radar pohybu mraků. Přesto nebo právě proto se na toto magické místo rádi vracíme, vždyť Sala terrena poskytuje tak unikátní, a přitom přirozené orchestrální zázemí. Vrátíme se i na začátku 89. sezóny, kdy orchestr opět povede dirigent a moderátor Jan Kučera,“ doplňuje Martin Rudovský.

Sdílet článek:

Aktuální číslo

Nejnovější