Pražští symfonikové zahájí oslavy 90 let od svého vzniku open air koncertem na Vyšehradě

Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK a Tomáš Brauner. Foto: Petr Dyrc

Oslavy 90 let od vzniku Symfonického orchestru hl. m. Prahy FOK vypuknou 19. června open air koncertem na Vyšehradě, ve kterém FOK spojí své výročí s jubileem Bedřicha Smetany a Rokem české hudby. Bohatý program, který se koná ve spolupráci s Národní kulturní památkou Vyšehrad, začíná odpoledne a vyvrcholí provedením Smetanovy Mé vlasti pod širým nebem. Na celou akci je vstup zdarma.

„Čtyřkový Rok české hudby je v plném proudu a devadesátileté jubileum Pražských symfoniků, kteří se jako Orchestr F.O.K. zrodili v červnu 1934, je jeho přirozenou součástí. Mou vlastí na Vyšehradě startuje sada narozeninových hudebních událostí, které budou pokračovat slavnostním zářijovým provedením Symfonie tisíců Gustava Mahlera na domácím pódiu ve Smetanově síni Obecního domu a říjnovou replikou vůbec prvního veřejného vystoupení Orchestru F.O.K. v Radiopaláci na Vinohradech. Značka F.O.K. to ve svých začátcích neměla vůbec lehké, ale generace hudebníků i posluchačů si jí hýčkají až do dnešních dnů, kdy je jako Symfonický orchestr hlavního města Prahy FOK oficiálním ambasadorem svého města a etablovaným tělesem na mezinárodní hudební scéně. Oslava devadesáti let existence orchestru je poděkováním všem, kteří k tomu přispěli,“ uvedl ředitel FOK Daniel Sobotka.

Pražští symfonikové provedou Mou vlast pod vedením svého šéfdirigenta Tomáše Braunera v 19:00 na hlavním pódiu v Královském okrsku. Doprovodný program začíná již ve 14 hodin provedením výběru z Prodané nevěsty na Letní scéně Vyšehradu. Účinkují Bronislava Smržová, Petr Malý, Daniel Hůlka, Vladimír Chmelo za klavírního doprovodu Ahmada Hedara a s taneční akrobacií, která je dílem Jurije Kolvy. Na tuto část programu je nutno provést bezplatnou rezervaci místa. V 15 hodin vystoupí na vyšehradském hřbitově komorní soubor složený z hráček orchestru FOK Eve Quartet a od 16 hodin budou probíhat bezplatné komentované prohlídky hřbitova. Kapacita prohlídek je omezená, volné vstupenky budou k vyzvednutí od 14:00 v informačním stanu v parku. Eve Quartet vystoupí ještě jednou od 18 hodin na hlavním pódiu v Královském okrsku. V 16:00 proběhne též benefiční koncert varhaníka Ondřeje Valenty a houslistky Ludmily Pavlové v Bazilice sv. Petra a Pavla. Zazní mimo jiné hudba Antonína Dvořáka. Výtěžek z veřejné sbírky bude příspěvkem na opravu střechy baziliky.

„Vyšehrad je skálou českých dějin. Místem, jehož tvář po tisíce let formovala síla idejí spojených s historií českého národa. Byl sídlem prvního českého krále Vratislava, který zde založil církevní kapitulu, podřízenou přímo Římu. Za Karla IV. se stal součástí Prahy, jejím strážcem a oporou panovnické moci. Po třicetileté válce byl proměněn v mohutnou pevnost, symbol vojenské moci císaře a hlavní zbrojnici Čech. V 19. století se dostal do popředí zájmu českých vlastenců a stal se symbolem starobylosti českého národa i jeho skvělé budoucnosti. Dnes je aktivním městským parkem. Je nám ctí, že právě zde můžeme zahájit oslavy 90. narozenin Symfonického orchestru hl. m. Prahy FOK a zároveň zahájit veřejnou sbírku na opravu střechy baziliky sv. Petra a Pavla, kterou pořádá Vyšehradská kapitula. Věřím, že pro nás všechny to bude opravdu mimořádný zážitek,“ říká ředitel Národní kulturní památky Vyšehrad Petr Kučera.

Open air koncert Má vlast na Vyšehradě se uskutečňuje v rámci Roku české hudbySmetana200 a za finanční podpory Ministerstva kultury.

Vznik orchestru F.O.K.

Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK byl nejspíše založen právě v těchto červnových dnech před devadesáti lety. Dlouho však chyběly přesnější údaje o historii, neboť při náletu na Prahu v roce 1945 shořel archiv tělesa. Druhý archiv shořel ve Staroměstské radnici po zásahu při Pražském povstání v květnu téhož roku. Mnoho desetiletí tedy nebylo jasné, kdy a jak přesně orchestr vznikl. Se senzačním nálezem recenze prvního veřejného koncertu z 24. října 1934 a s dalšími důležitými informacemi nedávno přišel bývalý vedoucí orchestrální kanceláře FOK Jiří Hannsmann, který se ponořil do mnoha jiných archivů, aby historii objasnil. Zjistil mimo jiné, že orchestr již během léta 1934 stihl nahrát hudbu k filmu Hrdinný kapitán Korkoran. Zkratka F.O.K. byla odvozena od slov Film – Opera – Koncert, označujících branže, z nichž přišli hudebníci do orchestru. Orchestr se nicméně ve třicátých letech významně podílel na nahrávání hudby k českým filmům, vedle toho koncertuje doma i v zahraničí a v průběhu celé své existence spolupracuje s prvotřídními pěvci, jakož i instrumentálními sólisty a dirigenty.

Program

MÁ VLAST NA VYŠEHRADĚ

19. června, Vyšehradské sady, vstup zdarma

Open air oslava 90 let od vzniku FOK

PROGRAM

14:00 To nejlepší z Prodané nevěsty – Opera lidem

15:00 hudba na vyšehradském hřbitově

16:00 komentované prohlídky hřbitova

16:00 Benefiční koncert v Bazilice sv. Petra a Pavla – Ondřej Valenta | varhany, Ludmila Pavlová | housle

18:00 Komorní koncert Eve Quartet

19:00 BEDŘICH SMETANA Má vlast – SYMFONICKÝ ORCHESTR HL. M. PRAHY FOK,

Tomáš BRAUNER | dirigent

Sdílet článek:

Aktuální číslo

Nejnovější