Pražští symfonikové uvedou hudbu ze Star Wars, Holstovy Planety i světovou premiéru hornového koncertu

Slavné úvodní téma Johna Williamse z filmové ságy Hvězdné války rozezní 8. a 9. listopadu Smetanovu síň Obecního domu a zahájí vesmírný program Symfonického orchestru hl. m. Prahy FOK. Orchestr v rámci něj pod taktovkou šéfdirigenta orchestru Tomáše Braunera zahraje také cyklus symfonických básní Planety Gustava Holsta, který byl Johnu Williamsovi nesmírnou inspirací při tvorbě hudby Star Wars. Ve světové premiéře v podání sólohornistky FOK Zuzany Rzounkové zazní koncert pro lesní roh a orchestr s názvem Vzpomínky českého skladatele Kryštofa Marka. Před koncertem 8. listopadu se uskuteční setkání s umělci v salónku Cukrárna Obecního domu.

„Stačí pár tónů a filmoví fanoušci okamžitě rozeznají Williamsův rukopis. Je krásné sledovat, jak po celou dobu jeho hudební kariéry pracuje s odkazy autorů vážné hudby. A právě toho jsme svědky i v tomto programu, který propojuje hudbu z Hvězdných válek s Planetami Gustava Holsta. Jedná se o rozměrné dílo s velkým orchestrálním aparátem a ženským sborem. Dílo, které mě neuvěřitelně oslovuje svoji nádhernou instrumentací, melodičností, detailní popisností vesmírných planet a estetickou krásou. Holstův Mars, tedy jeho úvodní část, je jasným důkazem, jak dílo ovlivnilo Williamsovy Hvězdné války,” řekl šéfdirigent FOK Tomáš Brauner.

„Koncert jsem napsal pro vynikající sólohornistku Zuzanu Rzounkovou. Jsem si jist, že v její interpretaci má hudba zazní v tom nejlepším možném provedení. Již jen názvy jednotlivých vět, Vzpomínky, Loučení a Návraty evokují široké spektrum emocí a niternou hloubku prožitků. Barva a témbr lesního rohu jsou k tomu všemu přímo předurčené. Těším se na listopadovou premiéru s šéfdirigentem Tomášem Braunerem, skvělým orchestrem FOK a sólistkou!” svěřil se skladatel Kryštof Marek.

„Mnozí z nás vyrostli na filmové hudbě. Od filmu pochází ono ‚F‘ v názvu orchestru FOK, jehož šéfdirigent Tomáš Brauner chová v úctě Johna Williamse. Pro Johna Williamse je filmová hudba celým světem, ale velkou inspirací mu byl skvostný anglický melodik Gustav Holst, mezi jehož Planetami se zrodily Hvězdné války. Rovněž český skladatel a klavírista Kryštof Marek má k filmové hudbě a lesku Hollywoodu blízko. Tentokrát však vznikají intimnější životopisná plátna. Na objednávku Pražských symfoniků a naší virtuózní sólohornistky Zuzany Rzounkové totiž zkomponoval koncert s názvem Vzpomínky,“ uvedl dramaturg Martin Rudovský.

Sdílet článek:

Aktuální číslo

Nejnovější