Pražský ročník Operalie skončil, vítězné hlasy jsou z Guatemaly a Španělska

Sedmadvacátý ročník pěvecké soutěže Operalia, který se v minulých dnech konal v pražském Národním divadle, zná své vítěze. V pátečním finále si první cenu v ženské kategorii vyzpívala guatemalská sopranistka Adriana Gonzalez, v mužské kategorii zvítězil španělský tenorista Xabier Anduaga.

Adriana Gonzalez přesvědčila porotu Juliettinou árií Charlese Gounoda (Roméo et Juliette: Amour, ranime mon courage), Španěl Anduaga si ji získal oblíbeným soutěžním číslem, Donizettiho Ah! mes amis.

Xabier Anduaga a Adriana Gonzalez, foto ND

Na finálovém večeru se o vítězství utkalo dvanáct mladých zpěváků pocházejících z Ruska, Polska, USA, Jihoafrické republiky, Jižní Koreji, Švédska, Německa, Guatemaly a Španělska. Jejich vystoupení doprovodil orchestr Národního divadla pod taktovkou Plácida Dominga. V porotě soutěže zasedli například režisérka Marta Domingo, šéfredaktor Opera News F. Paul Driscoll, generální ředitel Lyric Opera of Chicago Anthony Freud nebo ředitel castingu londýnské Royal Opera House Peter Katona.

Druhé místo obsadila Maria Kataeva (mezzosoprán, Rusko), v kategorii mužů pak Gihoon Kim (baryton, Jižní Korea) – oba dva získali zároveň Cenu publika. Třetí cena byla udělena Christině Nilsson (soprán, Švédsko) a Aryeh Nussbaum Cohenovi (kontratenor, USA/Německo). Speciální Cenu za zarzuelu získali vítězi v obou kategoriích, Adriana Gonzalez a Xabier Anduaga.

 , foto ND

Každý rok soutěž hostí jiná světová metropole. První ročník se uskutečnil v Paříži v roce 1993 a soutěž od té doby cestuje světem do měst, jako je Mexico City, Madrid, Bordeaux, Tokyo, Hamburg, Quebec, Budapešť nebo Los Angeles. Mezi vítěze minulých ročníků patří například Nina Stemme, Joyce DiDonato, Joseph Calleja, Rolando Villazón nebo Sonya Yoncheva.

Sdílet článek:

Aktuální číslo

Nejnovější