Pražská komorní filharmonie a záhadné osudy skladatelů

Po únorovém koncertě z cyklu Krása dneška Pražské komorní filharmonie , kdy prostory teatro NoD doslova praskaly ve švech, má dramaturgie dalšího z koncertů v hledáčku skladatele soudobé hudby, jejichž odchod ze života provázely podivuhodné okolnosti. Záhadná úmrtí – to je téma a zároveň název dalšího z komponovaných večerů, který se uskuteční v úterý 19. března v již zmíněném prostoru teatro NoD. Publikum si ve společnosti odborníka na soudobou hudbu a dramaturga pořadů Petra Kofroně tentokrát připomene české autory Josefa Berga , Josefa Adamíka a Radima Drejsla .

Nebude chybět ani zvláštní host, kterým se stane muzikolog a pedagog Jaromír Havlík , jenž se bude v rámci tématu věnovat zejména poslednímu jmenovanému skladateli. „Úmrtí Radima Drejsla je dodnes nevyjasněné a dodnes se neví, jestli život ukončil sebevraždou či nikoliv, odešel v pouhých dvaatřiceti letech. Budu hovořit o jeho cestě ke komunistické straně a hudební tvorbě pro armádu, která byla na vysoké úrovni, šlo o mimořádně úspěšného skladatele,“ popisuje Jaromír Havlík, který se orientuje zejména na hudební historii po roce 1945, a dodává: „Pokusím se přítomným přiblížit životní příběh i okolnosti jeho úmrtí, které stále zůstávají záhadou a hlavolamem.

Svou netradiční a nápaditou hudební polohu představí během programu vybraní hráči orchestru PKF, kteří pod vedením Petra Kofroně zahrají tři skladby od zmíněných autorů.

Sdílet článek: