pondělí, 18. březen 2013

Pražská komorní filharmonie a záhadné osudy skladatelů

Napsal(a) 

Po únorovém koncertě z cyklu Krása dneška Pražské komorní filharmonie , kdy prostory teatro NoD doslova praskaly ve švech, má dramaturgie dalšího z koncertů v hledáčku skladatele soudobé hudby, jejichž odchod ze života provázely podivuhodné okolnosti. Záhadná úmrtí – to je téma a zároveň název dalšího z komponovaných večerů, který se uskuteční v úterý 19. března v již zmíněném prostoru teatro NoD. Publikum si ve společnosti odborníka na soudobou hudbu a dramaturga pořadů Petra Kofroně tentokrát připomene české autory Josefa Berga , Josefa Adamíka a Radima Drejsla .

Nebude chybět ani zvláštní host, kterým se stane muzikolog a pedagog Jaromír Havlík , jenž se bude v rámci tématu věnovat zejména poslednímu jmenovanému skladateli. „Úmrtí Radima Drejsla je dodnes nevyjasněné a dodnes se neví, jestli život ukončil sebevraždou či nikoliv, odešel v pouhých dvaatřiceti letech. Budu hovořit o jeho cestě ke komunistické straně a hudební tvorbě pro armádu, která byla na vysoké úrovni, šlo o mimořádně úspěšného skladatele,“ popisuje Jaromír Havlík, který se orientuje zejména na hudební historii po roce 1945, a dodává: „Pokusím se přítomným přiblížit životní příběh i okolnosti jeho úmrtí, které stále zůstávají záhadou a hlavolamem.

Svou netradiční a nápaditou hudební polohu představí během programu vybraní hráči orchestru PKF, kteří pod vedením Petra Kofroně zahrají tři skladby od zmíněných autorů.

Michaela Vostřelová

Narodila se ve městě Bedřicha Smetany, první hudební vzdělání získala ve městě Bohuslava Martinů. Bakalářské studium hudební vědy v Olomouci ukončila prací o raném vokálním díle Martinů, brněnské magisterské studium jejím rozšířením pod vedením Miloše Štědroně. Písněmi, tentokrát Ebenovými a Schubertovými, završila i studium zpěvu na Pardubické konzervatoři pod vedením Hany Medkové. Badatelskou práci si vyzkoušela v Centru Bohuslava Martinů, pedagogickou v ZUŠ Ratibořická, novinářskou v Harmonii, kde se několik dobrodružných let učila, jak hudbu slyšet a jak o ní psát.

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.