Prague Philharmonia zakončí sezonu s klavíristou Georgem Li. Orchestr poprvé zahraje na vzácné housle z dílen věhlasných italských mistrů

George Li. Foto: Simon Fowler

V sobotu 15. června vyvrcholí ve Dvořákově síni Rudolfina orchestrální abonentní řada Prague Philharmonia. Třicátou jubilejní sezonu uzavře již tradičně šéfdirigent a hudební ředitel orchestru Emmanuel Villaume. Čestné místo sólisty večera bude patřit mladému americkému klavíristovi, držiteli stříbrné medaile z Čajkovského soutěže, Georgovi Li. Orchestr navíc poprvé zahraje na troje vzácné housle z 18. a 19. století a představí tím „Partnery zvuku“, díky kterým se poslech závěrečného koncertu stane jedinečným hudebním zážitkem. 

„Letošní sezona byla pro Prague Philharmonia výjimečná, proto ani na závěrečném koncertu nebude chybět výjimečný program. Osobně mě velmi těší, že ji završíme s dalším mladým špičkovým umělcem,” uvádí k dramaturgii šéfdirigent Emmanuel Villaume.

Emmanuel Villaume, šéfdirigent a hudební ředitel Prague Philharmonia.

Úvod posledního koncertu orchestrální řady již třicáté sezony bude patřit dvojici české klasické hudby – Bohuslavu Martinů a Vítězslavě Kaprálové. Martinů byl neochvějně přesvědčen o velkém talentu své studentky, která ho za svůj krátký život stihla naplnit pozoruhodně. Studovala u Václava Talicha a Vítězslava Nováka, jako první žena stanula na dirigentském stupínku České filharmonie a napsala přes čtyřicet kompozic. Jednou z nich je i Suita rustica, ovlivněná českým folklorem a hudbou Igora Stravinského.

Folklorní inspiraci lze nalézt i ve tvorbě novoromantika Franze Liszta. Jeho temperamentní Fantasie na maďarské lidové melodie a Koncert pro klavír č. 1 zazní v podání mladého amerického klavíristy George Li. Od roku 2015, kdy získal stříbrnou medaili z Čajkovského soutěže, vystupoval George Li s řadou špičkových světových orchestrů a dirigentů a natočil uznávané nahrávky virtuózního repertoáru u společnosti Warner Classics. V letošním roce jej rozhlasová stanice Classic FM ve Velké Británii zařadila na prestižní žebříček 30 nejlepších hudebníků do 30 let. Na závěr koncertu se pak orchestr vrátí ke svému kmenovému repertoáru: završí ho Symfonií č. 1 C dur Ludwiga van Beethovena.

Na tomto koncertu budou mít návštěvníci příležitost užít si zvuk nových vzácných houslí od italských mistrů 18. a 19. století – Pietra Guarneriho, Josefa Gagliana a Tomassa Balestrieriho, které hráčům zapůjčily investiční platformy Portu Gallery a WOOD & Company, a staly se tak Partnery zvuku Prague Philharmonia. „Velmi si nové spolupráce ceníme a těšíme se na nadcházející hudební zážitek, zejména spolu s našimi dlouholetými abonenty, přáteli a podporovateli,“ říká ředitelka orchestru Kateřina Kalistová. 

Mezi další zapůjčené kousky patří ještě housle od Vincenza Carcassiho vyrobené v roce 1813 ve Florencii, které ukončují zlatou éru houslařství v Itálii. 

Sdílet článek:

Aktuální číslo

Nejnovější