Allegretto Žilina – hudební svěžest pod slovenskými horami

Již pětadvacet let je Žilina pořadatelem každoročního mezinárodního hudebního festivalu – přehlídky znamenitých mladých interpretů, laureátů předních evropských interpretačních soutěží. Pořadatelem této dramaturgicky i interpretačně vynikající akce je bratislavské Hudobné centrum, město Žilina, stejně jako Státní komorní orchestr Žilina, který po celý týden nabídne svůj koncertní sál mladým hudebníkům z celé Evropy. Město nebylo vybráno náhodou. Nejenom, že má vlastní orchestr, ale je zde i konzervatoř a tak mají mladí adepti koncertního umění příležitost slyšet své kolegy ze zahraničí. A využívají ji, jak se patří. Každý z festivalových večerů je vyprodán, nebo přinejmenším plně obsazen. Navíc, město není tak daleko od Bratislavy a okolí Žiliny je překrásné.

V loňském roce došlo k výrazné změně festivalového řádu. Jednak ke zkrácení jeho názvu – ze Středoevropského festivalu koncertního umění se stal festival Allegretto Žilina a odborná pětičlenná mezinárodní porota, udělující hlavní Cenu hudební kritiky (za nejvýraznější interpretační výkon), byla zrušena. Festival nebyl klasickou soutěží, porota spíše hodnotila celkový umělecký dojem na pódiu, dramaturgii koncertu, přičemž byla postavena před nelehký úkol porovnávat výkon např. akordeonisty, zpěvačky nebo dirigenta. Vítěz předešlých ročníků a další tři ocenění interpreti měli poté možnost vystoupit na významných hudebních akcích v Bratislavě a na Pražském jaru. 

Kristaps Bergs

Festival sleduji už několik let a za celou tu dobu jsem se nesetkala s vyloženě slabým koncertem. Allegretto Žilina si drží vynikající interpretační úroveň a jeho devízou je mládí a nadšení zúčastněných hudebníků, se kterými se za pár let máme možnost setkat na předních evropských pódiích. To dokazuje mimořádnou péči festivalového managementu věnovanou výběru interpretů. V loňském roce vzpomeňme namátkou dánského akordeonistu Bjarke Mogensena, německého klavíristu Hinricha Alperse, ruského houslistu Andreje Baranova a zejména interprety závěrečného koncertu – ruskou houslistku Alenu Baevu, francouzského violoncellistu Victora Juliena-Laferrièra a bulharského dirigenta Jordana Kamdžalova, kteří společně se Státní filharmonií Košice posluchačům zprostředkovali tak ojedinělý umělecký výkon, že z něj byla vedle i odborná porota. Takto brilantně, s chutí, temperamentem, citem a nasazením zahraný koncert s náročnou dramaturgií – Stravinskij, Sibelius, Šostakovič, lze s přehledem nabídnout do kterékoli evropské koncertní síně.

Yordan Kamdzhalov, foto Amit KatzirDržitel loňské Ceny hudební kritiky, dirigent Jordan Kamdžalov, přijede jako vítěz loňského, posledního soutěžního ročníku i letos a společně se Symfonickým orchestrem Slovenského rozhlasu a klavíristou Antonijem Baryševským slavnostně ukončí i ročník letošní. Vedle čtyř orchestrálních koncertů, jsou součástí festivalové nabídky i komorní recitály, na nichž se představí kromě jiných např. německá varhanice Anna-Victoria Baltrusch (koncertní sál má k dispozici velmi pěkný nástroj), španělský klarinetista Pablo Barragán, litevský cellista Kristaps Bergs nebo francouzský perkusionista Alexandre Esperet. O sólové vystoupení na zahajovacím koncertě se společně se slovenskou sopranistkou Andreou Vizvári, podělí  přední český houslový virtuos Josef Špaček. K dramaturgii ještě dodejme, že pravidelně zařazuje skladby 20. století, včetně nejsoudobějšího repertoáru.

Festival Allegretto Žilina si již několik let udržuje velmi vysokou interpretační i uměleckou úroveň. Kromě vynikajících a stále ještě rutinou nepoznamenaných, přesto však již zralých hudebníků, je pozoruhodná i dramaturgie, ve které nechybí řada soudobých kompozic. Každý večer je tak přinejmenším příjemným kulturním zážitkem. Když k tomu přidáme i krásnou okolní přírodu Malé Fatry, návštěva festivalu Allegretto Žilina tak může být pěkně strávenou dovolenou. Detaily festivalového programu i hudební ukázky najdete na webových stránkách Hudobného centra www.hc.sk.

(13.-18.4.2015)

Sdílet článek: