Poslední recitál Paula Badury-Skody

Krátce před svými 92. narozeninami zemřel ve středu 25. září rakouský klavírista Paul Badura-Skoda, který na světových koncertních pódiích vystupoval 70 let.

Badura-Skoda patřil k nejuznávanějším klavíristům druhé poloviny 20. století. Společně se svými současníky Friedrichem Guldou a Jörgem Demusem byl součástí takzvané vídeňské trojky. I ve svém pozdním věku Badura-Skoda koncertoval, letos v květnu byl například zaznamenán jeho recitál ve vídeňském Musikvereinu, kde hrál své oblíbené autory Schuberta, Schumanna a Mozarta. Pravidelně hrál pod taktovkou velkých dirigentů minulé éry, Furtwänglera, Karajana nebo Knappertsbusche.

Mezinárodní renomé si získal především jako interpret Mozartových klavírních koncertů, které také hojně nahrával. Ceněné jsou jeho nahrávky čtyřručních klavírních kompozic Franze Schuberta (s Jörgem Demusem pro DG), nebo Chopinových klavírních koncertů (pod taktovkou polského dirigenta Artura Rodzińského). Je považován za průkopníka návratu k fortepianu v dobovém repertoáru (nahrál na něj komplet Mozartových, Beethovenových a Schubertových sonát). Nezapomínal ani na hudbu 20. století, intenzivně spolupracoval především se švýcarským skladatelem Frankem Martinem.

[spvideo]https://www.youtube.com/watch?v=rduDr4xwCFI[/spvideo]

Sdílet článek:

Aktuální číslo

Nejnovější