Portugalec Gonçalo Nova zvítězil v trombonové soutěži Pražského jara

Vítězem Mezinárodní hudební soutěže Pražské jaro v kategorii trombon se stal devatenáctiletý Portugalec Gonçalo Nova, student Hochschule für Musik Freiburg. Na druhé příčce skončil Juhyeon Seo z Korejské republiky a třetí byl Tim Ouwejan z Nizozemí.

Výsledky vyhlásila porota v neděli večer ve Smetanově síni Obecního domu, která byla dějištěm finále. Všichni tři soutěžící zahráli před porotou a publikem Concertino Es dur pro trombon a orchestr skladatele Ferdinanda Davida a poté Koncert pro trombon a orchestr Don Quijote nebo autoportrét předloni zesnulého slovenského skladatele Juraje Filase, který měl premiéru před dvaceti lety ve Švýcarském St. Gallen. Finalisty doprovodila PKF – Prague Philharmonia s dirigentem Ondřejem Vrabcem.

Úroveň soutěžících byla velmi vysoká, hráli vskutku krásně jak z hlediska techniky, tak muzikality. Osobně bych nejvíce vyzdvihl schopnost osobní kreativity a skutečnost, že mladí umělci hráli opravdu niterně, od srdce. Bylo mi velkou poctou poslouchat všechny soutěžící. Rád bych také vyzdvihl perfektní přípravu soutěže ze strany organizátorů,“ řekl předseda poroty Zdzisław Stolarczyk (Polsko), bas trombonista Polského národního rozhlasového orchestru z Katovic. Dalšími členy poroty byli: Zoltán Kiss (Maďarsko), Robert Kozánek (ČR), Fabrice Millischer (Francie), Lukáš Moťka (ČR), Oliver Siefert (Německo) a Jeremy Wilson (USA). Všichni porotci se také představí na společném koncertě v Národním technickém muzeu v pondělí 15. května.

Gonçalo Nova, Tim Ouwejan, Juhyeon Seo, foto Ivan Malý

Každý hudební nástroj svou osobitostí přitahuje odlišné charaktery. Během letošní soutěže jsem poznal, že trombonisté jsou mimořádně veselí a komunikativní lidé. Ostatně, zvuk trombonu se velice blíží lidskému hlasu. Obzvláště mě tedy těší, že trombonová soutěž se nesla v radostném a přátelském duchu,“ uvedl ředitel festivalu Pražské jaro Pavel Trojan.

Do trombonové kategorie 74. Mezinárodní hudební soutěže Pražské jaro se přihlásilo osmdesát jedna mladých lidí z celého světa a na základě poslechového předkola do Prahy přicestovalo 42 z nich. Průběh finále sledovali diváci z celého světa online na YouTube stránce Pražského jara a záznam je i nadále k dispozici online.

Naposled soutěžili na Pražském jaru v kategorii trombon mladí hudebníci v roce 2011. Právě proběhlá soutěž byla již desátá v pořadí.

Sdílet článek:

Aktuální číslo

Nejnovější