Portál Hudební rozhovory oslavil první narozeniny, obsahuje přes 3000 pořadů

V lednu 2022 oslavil první výročí existence portál www.hudebnirozhovory.cz nabízející více než 3000 rozhlasových pořadů, které mapují českou, slovenskou i světovou hudební scénu formou rozhovorů s hudebními osobnostmi, prokládaných jejich hudbou.

Projekt vychází z pořadu Radia Proglas „Jak se vám líbí“. Jedná se o hudební deník, který přináší 45minutové rozhovory s muzikanty, skladateli, písničkáři, pořadateli festivalů, vydavateli nebo hudebními publicisty. Součástí každého pořadu je hudba, kterou host složil, interpretuje, případně která souvisí s daným tématem. Za dobu své existence Radio Proglas odvysílalo více než 5000 těchto pořadů. Web Hudební rozhovory.cz přináší pořady z posledních přibližně patnácti let.

Žánrově se portál soustředí především na tzv. menšinové žánry jako folk, jazz, world music, blues a alternativní hudbu v nejširším slova smyslu, nechybí však ani rozhovory s interprety vokální hudby nebo se zástupci folklorních souborů. Každý rok vzniká asi 200 nových rozhovorů (v roce 2021 jich bylo přesně 222). Cílem projektu je mapovat co nejúplněji českou hudební scénu v daných žánrech, přinést poměrně ucelený obrázek hudebního dění na Slovensku a v neposlední řadě inspirovat rozhovory se zahraničními osobnostmi (zejména z oblasti world music, jazzu a blues).

Vedle pořadů se stovkami tuzemských hudebníků na portálu jsou na portálu k dispozici rozhovory s osobnostmi a soubory ze světa, jako jsou například finská skupina Värttinä, mississippští bluesmani R. L. Boyce a Kenny Brown, anglický producent a hudebník John Parish, americký jazzový saxofonista Chris Potter, bluesová kytaristka srbského původu Ana Popović, srbský zpěvák Damir Imamović, kytarista australské skupiny Midnight Oil Jim Moginie, velšský hudebník John Cale, zpěvačka ze Západní Sahary Aziza Brahim a mnoho dalších. Portál obsahuje také odborněji laděné rozhovory se specialisty na world music či jazz a předními hudebními publicisty a muzikology z Itálie, Izraele, Austrálie, Španělska, Ruska a dalších zemí.

Ľubica Christophory živě z Koncertního studia, foto Hudební rozhovory.cz

Rozhovory vznikají jak ve studiích Radia Proglas v Brně, tak prostřednictvím telefonu a internetu na dálku, případně i na různých tuzemských i zahraničních festivalech. V neposlední řadě pak – díky koncertnímu studiu Radia Proglas – zde existují i pořady, v nichž je rozhovor prokládán hudbou hranou přímo ve studiu živě. Slyšet tak můžete i nahrávky, které nikde oficiálně nevyšly. Radio Proglas například má jako jediná stanice společné nahrávky kytaristy Petra Uviry a houslistky a zpěvačky Jitky Šuranské. Řada interpretů zde hrála živě své písně předtím, než je natočila na album. Z poslední doby jsou to například dosud oficiálně nezaznamenané sólové písně v podání bosenské zpěvačky Aidy Mujačić nebo společné nahrávky slovenské písničkářky Ľubice Christophory a brněnského kytaristy Jana Fice.

Jednotlivé rozhovory na portálu jsou propojeny s webovými stránkami Radia Proglas. Díky tomu obsahují další informace o řadě umělců a jejich projektech, některé rozhovory (zvláště se zahraničními hosty) jsou zčásti přepsány. Stejně jako Radio Proglas funguje i portál Hudební rozhovory.cz díky dobrovolným příspěvkům posluchačů. Chod hudební redakce a přípravu dalších pořadů lze podpořit přímo během poslechu.

Na přípravě jednotlivých pořadů se podílí tým redaktorů a externích spolupracovníků Proglasu v čele s Milanem Tesařem. Mezi nejčastější autory rozhovorů v poslední době dále patří Martin Kyšperský, Jannis Moras, Anežka Jakubcová a další. Zvuk mají na starosti Pavel Kunčar, Antonín Kánský, Ladislav Kubišta, Jaroslav Topinka a Tomáš Hlávka. Grafiku webu vytvořila Jana Reichel.

Sdílet článek:

Aktuální číslo

Nejnovější