S podzimním festivalem ožijí olomoucké chrámy Pärtem i Brucknerem

V září a říjnu olomoucké chrámy znovu rozezní koncerty Podzimního festivalu duchovní hudby. Hudební svátek letos vstoupí do svého 21. ročníku. Podzimní festival duchovní hudby se uskuteční od 21. září do 12. října za účasti TV Noe a Českého rozhlasu Vltava. Akci pořádanou pod záštitou arcibiskupa Jana Graubnera bude tvořit pět koncertů.

Podzimní festival duchovní hudby začne 21. září interpretací dvou děl Antonína Dvořáka, a to Mše D dur a kantáty Te Deum. Přednese je pěvecký kvartet Mária Kobielska, Anna Nitrová, Aleš Voráček a Roman Janál. Doprovodí je Spevácky zbor mesta Bratislavy řízený sbormistrem Ladislavem Holáskem a Severočeská filharmonie Teplice s dirigentem Zbyňkem Müllerem. Koncert začne v 19 hodin v chrámu svatého Michala. Festival bude pokračovat o týden později vystoupením Komorního sboru Martinů Voices řízeného sbormistrem Lukášem Vasilkem v kostele svaté Kateřiny. Na programu bude Miserere Gregoria Allegriho, Hymn to St. Cecilia Benjamina Brittena. Čtyři písně o Marii Bohuslava Martinů a Five Negro Spirituals Michaela Tippetta. Akce začne v 19 hodin. Na třetím koncertě, který bude hostit kostel Zvěstování Páně (u kapucínů), vystoupí dechový soubor PhilHarmonica Octet vedený Vilémem Veverkou. Přednese Partitu Es dur Františka Vincence Kramáře, Fratres Arvo Pärta a Serenádu c moll Wolfganga Amadea Mozarta. Vystoupení začne 1. října v 18.30 hodin.

Podzimní festival duchovní hudby letos přivítá na dvou koncertech vynikajícího ukrajinského basistu Tarase Štondu. Poprvé se představí na pěveckém recitálu v prostorách Klášterního Hradiska, kde jej doprovodí na klavír jeho životní partnerka Asya Titovyč. Recitál začne 5. října v 19 hodin. Štonda je laureátem prestižní ceny Maria Callas Grand Prix a stálým hostem tří hlavních operních scén v Rusku. Shodou okolností stejným oceněním a stejným angažmá se může pyšnit také největší hvězda letošního festivalu, kterou je ruská sopranistka Veronika Džioeva. Ta vystoupí na závěrečném koncertě 12. října v chrámu svatého Mořice. Společně s ní zazpívá rovněž výše zmíněný ukrajinský basista Štonda, česká altistka Jana Sýkorová a tenorista Jaroslav Březina. Doprovodí je Český filharmonický sbor Brno se sbormistrem Petrem Fialou a Filharmonie Hradec Králové řízená dirigentem Jaromírem M. Krygelem. Na koncetě zazní Brucknerovo Te Deum a dále také Requiem od od Camille Saint-Saënse v novodobé české premiéře. Koncert začne v 19 hodin.

Sdílet článek:

Aktuální číslo

Nejnovější