PKF – Prague Philharmonia k oslavě 100. výročí narození Viktora Kalabise

Do nového roku vstupuje PKF – Prague Philharmonia abonentním koncertem s díly Viktora Kalabise, Wolfganga Amadea Mozarta a Roberta Schumanna. Koncert uvede v rámci své orchestrální řady již 15. ledna v Rudolfinu. Sólistou bude klavírista Louis Lortie, orchestr povede jeho šéfdirigent a hudební ředitel Emmanuel Villaume.

Těžištěm večera je skladba Viktora Kalabise Symfonické variace z roku 1964. Od narození tohoto autora, jednoho z nejuznávanějších českých skladatelů druhé poloviny 20. století, přitom uplyne 27. února letošního roku přesně sto let. K tomuto výročí vyhlásil Nadační fond Viktora Kalabise a Zuzany Růžičkové projekt s názvem Kalabis100, jež bude zahájen právě na koncertě PKF – Prague Philharmonia. Cílem projektu je podpořit umělce a muzikology v zájmu o Kalabisovo dílo.

Louis Lortie, foto Élias Photography

Sólistou večera bude francouzsko-kanadský klavírista Louis Lortie. Virtuos, který vystupoval s orchestry, jakými jsou BBC Symphony Orchestra, Orchestre National de France, Dresden Philharmonic nebo Philadelphia Orchestra se pražskému publiku předvede v Koncertu pro klavír a orchestr č. 23 A dur Wolfganga Amadea Mozarta.

Ačkoliv bude letos v centru našeho zájmu Brahms, je jasné, že nemůžeme hrát pouze jeho hudbu,“ uvádí šéfdirigent PKF Emmanuel Villaume závěrečnou skladbu večera, kterou bude Symfonie č. 3 Es dur „Rýnská“ od Roberta Schumanna. „Když jsme se tedy rozhodli, že na programu této sezony bude i tvorba skladatelů, již jsou mu v jistém smyslu blízcí, bylo zcela zřejmé, že se musí objevit i Schumannova tvorba,“ vysvětluje Villaume a naráží na fakt, že právě Schumann viděl v Brahmsovi již v začátcích velkou naději německé hudby. „Rýnskou“ symfonii napsal Schumann v roce 1850 a reflektuje v ní radost, kterou zažíval po přesídlení do porýnského Düsseldorfu.

Sdílet článek:

Aktuální číslo

Nejnovější