Písně z jiného světa a rozjímání v káznici. Začíná podzimní Expozice nové hudby

Podzimní část Expozice nové hudby, která začíná již příští týden, letos nabídne celkem čtyři akce. Každá úplně jiná, každá na jiném místě. Spojuje je jedno – motto letošního 31. ročníku: „Když nestíháš, zpomal.“

První večer nese název Mimo čas a prostor. Britská sopranistka Lore Lixenberg poprvé přednese kompletní cyklus mysteriózních písní Písně kozoroha Giacinta Scelsiho. Jedná se o zvláštní skladby mnohdy kroužící kolem jediného tónu, zato vždy velmi komplexní a ve svém průběhu překvapivé, nevztahující se k žádným vzorům ani žádné známé tradici. „Italský aristokrat a skladatel komponoval velmi osobitým způsobem. Posadil se, nechal rozplynout mysl i čas a předzpívával svá díla zapisovačům. Jeho skladby tak jakoby přicházely z jiného světa, kde neplatí zákony dnešní uspěchané doby,“ uvedl dramaturg festivalu Viktor Pantůček. Koncert se koná 11. října v 19.30 ve Vile Stiassni.

O dva dny později, tedy 13. října, se festivalové dění přenese do Besedního domu, kde vystoupí španělský soubor Plural Ensemble specializující se na soudobou hudbu. „Naším záměrem je také snaha o zařazování českých skladeb do repertoáru vynikajících těles. Na koncertě tak zazní například světová premiéra kompozice brněnského skladatele Ivo Medka a španělského skladatele Fabiána Panisella,“ doplnil Pantůček.

Večer s názvem Dům strach se koná 17. října v kapli bývalé káznice na Cejlu a spojí básně nespravedlivě odsouzeného Jana Zahradníčka s hudbou italského skladatele Fausta Romitelliho v podání Brno Contemporary Orchestra. Básně napsané během dnů žalářních a v paralelním světě znějící expresivní a emočně vypjaté kompozice nemocného a předčasně zesnulého Romitelliho.

Festival zakončí 30. října slavnostní zahájení provozu výstavního a výzkumného centra Vašulka Kitchen Brno. Plnohodnotně vybavený prostor je zasvěcen experimentálnímu výzkumu elektronických médií.

Sdílet článek:

Aktuální číslo

Nejnovější