Petr Popelka bude debutovat s Chicago Symphony Orchestra

Petr Popelka. Foto: Khalil Baalbaki

Petr Popelka, šéfdirigent a umělecký ředitel Symfonického orchestru Českého rozhlasu a designovaný šéfdirigent Vídeňských symfoniků, bude řídit Chicago Symphony Orchestra.

Letos osmatřicetiletý dirigent Petr Popelka, který se během několika sezón etabloval na umělecké scéně jako jeden z nejinspirativnějších dirigentů současnosti, nahradí indisponovaného dirigenta Herberta Blomstedta na dvou koncertech a provede s tímto tělesem, patřícím do kategorie předních světových orchestrů, tři hudební díla.

Posluchači v chicagském Symphony center uslyší 1. a 2. března nejprve koncertní předehru Hebridy, op. 26 Felixe Mendelssohna-Bartholdyho, následovat bude Symfonie č. 6 C dur Franze Schuberta a vrcholem bude Beethovenova Symfonie č. 7 A dur, která patří mezi Popelkovy nejoblíbenější skladby.

Chicago Symphony Orchestra byl založen v roce 1891 dirigentem Teodorem Thomasem a společně s Newyorskou filharmonií a Bostonským symfonickým orchestrem patří mezi nejdéle fungující symfonické orchestry ve Spojených státech. V jeho historii nacházíme i výraznou českou stopu, v letech 1950 – 1953 zde zastával funkci hudebního ředitele dirigent Rafael Kubelík. V roce 1973 se zde v provedení houslisty Josefa Suka uskutečnila světová premiéra Houslového koncertu č. 1 Bohuslava Martinů.

Více na: https://cso.org/performances/23-24/cso-classical/schubert-and-beethoven/

Chicago Symphony Orchestra. Zdroj: https://www.wfmt.com
Sdílet článek:

Aktuální číslo

Nejnovější