Pavel Haas Quartet triumfoval s nahrávkou dvořákových kvintetů

Britský hudební měsíčník Gramophone vyhlásil v pátek 31. srpna vítěze cen Gramophone Awards 2018. Album vydané Supraphonem s nahrávkou Dvořákových kvintetů v podání Pavel Haas Quartet získalo ocenění v kategorii Komorní hudba. Slavnostní předání prestižních cen se uskuteční 13. září 2018 v Londýně.

Ocenění přezdívaná „Oscaři klasické hudby“ udělují každoročně kritici píšící pro časopis Gramophone. Ze stovek nahrávek porotci vybírají pro každou z kategorií šest nejlepších. Pavel Haas Quartet získal letos svou v pořadí již šestou Gramophone Award za album s nahrávkou Kvintetů op. 81 a 97 Antonína Dvořáka. K nahrávání si přizval dva hosty: izraelského pianistu Borise Giltburga a zakládajícího člena souboru Pavla Nikla. Vedle této získala nahrávka i řadu dalších ocenění včetně Diapason d’Or, Choc de Classica či BBC Music Magazine Recording of the Month.

„Je to neuvěřitelné. Když jsme tuto cenu získali v roce 2006 poprvé, byl to šok. A i když je tato Gramophone Award už naše šestá, stále nevycházíme z údivu. Je to pro nás velká čest, zároveň je to svým způsobem zavazující. Jsme rádi, že nejen skrze naše hraní na koncertech, ale i prostřednictvím našich nahrávek mají posluchači možnost pochopit, že do hudby kromě velkého úsilí vkládáme i naše srdce. Skvělý impuls do nové sezóny!“, uvádí violoncellista Peter Jarůšek.

Ředitelka Supraphonu Iva Milerová k tomu dodává: „V Supraphonu jsme hrdí na to, že vydáváme nahrávky Pavel Haas Quartet, který získal historicky dosud nejvíce cen Gramophone Awards v kategorii komorní hudby. Velice si členů souboru vážíme nejen za jejich znamenitou práci a vztah k hudbě, ale také za to, jak skvělými lidmi jsou. Spolupráce s nimi je pro nás opravdovým potěšením.“ Oceněná nahrávka Dvořákových kvintetů bude vydána koncem října také na vinylové desce.

Pavel Haas Quartet zahájil letošní koncertní sezónu na Mezinárodním hudebním festivalu v britském Edinburghu a na Schubertiade v rakouském Schwarzenbergu. Jako rezidenční soubor Českého spolku pro komorní hudbu uvede tři koncerty ve Dvořákově síni Rudolfina. První z nich se uskuteční 8. října a hostem bude klavírista Boris Giltburg. Dále bude možné Pavel Haas Quartet vidět na konci října v Ostravě v rámci Hudebního maratonu Leoše Janáčka, na festivalu Lípa Musica v Novém Boru společně s klavíristou Lukášem Vondráčkem a violistou Pavlem Niklem nebo začátkem prosince na festivalu Janáček Brno 2018. Příští rok se pak Pavel Haas Quartet chystá na turné po Evropě a severní Americe a v květnu plánuje nahrávání nového alba smyčcových kvartetů Dmitrije Šostakoviče.

Sdílet článek:

Aktuální číslo

Nejnovější