Pavel Haas Quartet připravuje novou desku, budou na ní Dvořákovy kvintety

Po prvních novoročních koncertech v Paříži a Edinburghu se Pavel Haas Quartet chystá na Mezinárodní festival smyčcových kvartet do Heidelbergu, kde vystoupí celkem na třech koncertech. V únoru se kvarteto přesune do zemí Beneluxu a zahraje např. v Haagu, Maastrichtu, Ghentu ad. V březnu Pavel Haas Quartet zavítá do Madridu a Bilbaa, kde bude hostem jednoho z koncertů bývalý člen kvarteta, violista Pavel Nikl, a společně uvedou Dvořákův Smyčcový kvintet č. 3, op. 97. Následují recitály ve Philharmonie Luxembourg a v Dortmundu a koncem března odlétá Pavel Haas Quartet na turné do USA. Americké turné čítající sedm koncertů se tentokrát bude odehrávat v západní části USA ve městech jako San Francisco, Napa Valley nebo Portland. Na podzim pak vydá nové album s dvořákovským repertoárem.

Na přelomu května a června čekají kvarteto dva recitály ve Velké Británii, první v Guernsey a druhý v londýnském St. John’s Smith Square, kde mj. zazní Dvořákův Klavírní kvintet č. 2, op. 91 s ruským klavíristou Denisem Kozhukhinem. Následují koncerty ve slavném Wiener Konzerthaus a švýcarském Thunu, kde se v Schubertově Smyčcovém kvintetu C dur opět objeví holandská violoncellistka Harriet Krijgh.

Mezi červnovými koncertními zastávkami nebude chybět recitál v rámci Schubertiade v rakouském Schwarzenbergu, kam je Pavel Haas Quartet pravidelně zván již od roku 2007. Tentokrát zde vystoupí společně s izraelskou klarinetistkou Sharon Kam, která se představí v Brahmsově Klarinetovém kvintetu b moll, op. 115. V červenci pak soubor vystoupí na celkem pěti koncertech na Festivalu komorní hudby v irském West Corku a na dalších festivalech v britském Cheltenhamu a portugalském Póvoa. Závěr letošní koncertní sezóny se bude konat na festivalu ve švýcarském Verbieru, kam si soubor přizval dalšího hosta, a to skotského klavíristu Barryho Douglase, se kterým společně uvedou Brahmsův Klavírní kvintet F dur, op. 34. Na druhém festivalovém koncertě se pak kvarteto opět potká s Pavlem Niklem v Dvořákově Smyčcovém kvintetu č. 3.

Kromě koncertní činnosti čeká Pavel Haas Quartet na jaře ještě natáčení nového CD, tentokrát s dvořákovským repertoárem a dvěma hosty. „Oba Dvořákovy kvintety, ať už Smyčcový kvintet č. 3, op. 97 nebo Klavírní kvintet č. 2, op. 91, jsou naší srdeční záležitostí. Jsme nesmírně rádi, že Smyčcový kvintet č. 3 budeme natáčet s naším bývalým členem a velkým kamarádem Pavlem Niklem. A co se týče druhého hosta, izraelského klavíristy Borise Giltburga, s tím jsme si přáli natočit Klavírní kvintet č. 2 od té doby, co jsme s ním tuto skladbu poprvé hráli,“ uvedl violoncellista kvarteta Peter Jarůšek. Natáčení bude probíhat ve Dvořákově síni Rudolfina. Na nové, v pořadí již sedmé CD, se posluchači mohou těšit na podzim 2017.

Sdílet článek:

Aktuální číslo

Nejnovější