Pavel Haas Quartet na nové nahrávce: Prožít Šostakoviče

Po dvou posledních albech s hudbou Dvořáka a Smetany přichází Pavel Haas Quartet s novou nahrávkou. Smyčcové kvartety č. 2, 7 a 8 Dmitrije Šostakoviče jsou řadu let trvalou součástí koncertního programu „Haasovců“, ale teprve letos na jaře je nahráli. „Celý cyklus kvartetů je vlastně jeho autobiografií, jeho osobní výpovědí, takovým průřezem duše celého jeho života,“ říká houslista Marek Zwiebel.

Druhý kvartet (1944), byť komponovaný v bezpečném zázemí, odráží bolest a nejistotu života uprostřed války. Sedmý kvartet, nejkratší z celého cyklu, věnoval Šostakovič památce své první ženy. Osmý pak autor patrně zamýšlel jako svůj vlastní epitaf v době, kdy se nacházel na tenké hraně mezi životem a smrtí. Slovy Veroniky Jarůškové: „Šostakoviče nestačí jen zahrát, ale je třeba ho prožít.“ Nové album vydává kvartet 25. října 2019 u svého domovského vydavatelství Supraphon. Ve stejný den vychází vinylová verze kritikou vysoce ceněné nahrávky Smyčcových kvartetů Bedřicha Smetany z roku 2015 (Gramophone Award, BBC Music Magazine Award ad.).

[spvideo]https://www.youtube.com/watch?v=EsuHDGpkJZI[/spvideo]  

Pavel Haas Quartet zahájil koncertní sezonu 2019/20 na konci září v curyšské Tonhalle. Během podzimu pak soubor vystoupí v dalších evropských koncertních sálech (Muziekgebouw v Amsterdamu, Konserthuset ve Stockholmu nebo Wigmore Hall v Londýně). Poprvé zavítá do Izraele, kde zahraje v Rappaport Auditoriu v Haifě a v YMCA Auditoriu v Jeruzalémě. Premiéra čeká Pavel Haas Quartet i ve Varšavě v National Philharmonic Chamber Hall. Jediný domácí koncert do konce roku proběhne v prosinci v rámci festivalu Janáček Brno, kde zahraje hudbu Lubici Čekovské, Bély Bartóka a Leoše Janáčka. Ve druhé části sezony bude soubor pokračovat v evropském turné a kromě toho navštíví USA, Kanadu, Čínu a Singapur.

Sdílet článek:

Aktuální číslo

Nejnovější