Pardubické hudební jaro zavítá s Ensemble Inégal do pardubického zámku

Festival Pardubické hudební jaro je ve své druhé polovině. Kdo na festival dosud nezavítal, má nyní poslední šanci. Ze zbývajících čtyř programů v nabídce jsou dva zcela vyprodány. Jedná se o Koncert varhanní hudby v Přelouči ve čtvrtek 28. dubna, s italským varhaníkem Enricem Zanovellem, který provede díla italských barokních mistrů a bude výjimečným obohacením festivalu. Dalším koncertem, dle očekávání dlouho dopředu vyprodaným, je Závěrečný koncert s uskupením 4TET Jiřího Korna v odletové hale pardubického letiště. Ten se uskuteční 11. května a festival uzavře.

Jednu z posledních příležitostí užít si festivalový koncert představuje vystoupení souboru Ensemble Inégal na pardubickém zámku ve středu 4. května. Ensemble Inégal je hudebním souborem, který se specializuje na co nejvěrnější provedení dobové hudby. Hráči hrají na historické nástroje, případně jejich kopie, ponechávají původní výšku i typy ladění tak, aby se co nejvíce přiblížili tomu, jak se kdysi dávno prezentovaly dané skladby.

Na programu koncertu jsou tři vybrané anthemy z díla Chandos Anthems Georga Friedricha Händela (1685–1759). Tento známý skladatel, ačkoli původem německý rodák, se po cestách Evropou nakonec usídlil v Anglii. Zde zkomponoval svá vrcholná díla, mezi která se řadí i právě výše zmíněné Chandos Anthems z let 1717–1718. Jde o zhudebnění žalmů zkomponovaných na anglické texty pro hraběte Chandose, který mladého Händela v té době zaměstnával. Obsazení není tak okázalé, jako například u známějších Korunovačních anthemů. Důvodem je méně prostorné místo jejich prvního provedení. Händel se většinou omezuje na tříhlasý sbor (soprán, tenor a bas) včetně sólistů a orchestr složený ze smyčců (bez viol), hobojů, fagotu a bassa continua. Spolu s Ensemble Inégal vystoupí Gabriela Eibenová a Lenka Cafourková (soprán), Tobias Hunger (tenor) a Tadeáš Hoza (bas).

Sdílet článek:

Aktuální číslo

Nejnovější