Pardubické hudební jaro s Danielem Matejčou i Čechomorem

Ve středu 5. dubna se uskuteční slavnostní Zahajovací koncert 45. ročníku festivalu Pardubické hudební jaro. Festival potrvá až do konce května, kdy jej uzavře Čechomor s filharmonickým doprovodem. Letošní ročník nabízí patnáct koncertů, které se uskuteční na nejrůznějších místech v Pardubicích a přilehlých městech (Vysoké Mýto, Přelouč, Heřmanův Městec, Seč, Choltice či Sezemice). S blížícím se termínem zahájení festivalu roste zájem o vstupenky, a to zejména jak o Zahajovací koncert s Danielem Matejčou, tak o závěrečný koncert v provedení Čechomoru, který je již téměř vyprodán.

Na tiskové konferenci, která se uskutečnila 20. března v pardubickém Domě hudby, vyzdvihli pořadatelé hlavní body letošního programu a dali prostor i zástupcům Statutárního města Pardubice a Pardubického kraje, kteří festival podporují. „Díky pořadatelství festivalu se nám daří lépe dosáhnout na dotační finance a finanční podpora ze soukromého sektoru narostla dokonce až desetinásobně. Děkujeme za podporu hlavnímu partnerovi enteria, institucionálním partnerům, Nadaci ČEZ a všem festivalovým partnerům,“ uvedl ředitel Komorní filharmonie Pavel Svoboda.

Tento festival je už 45 let po Smetanově Litomyšli druhým nejvýznamnějším podnikem tohoto druhu v kraji. Jsem rád, že díky 200tisícovému příspěvku kraje může pronikat i do dalších míst mimo Pardubice a na druhé straně lákat i nové diváky do Pardubic. Osobně mě letos velice těší, že se mezi koncerty podařilo zařadit jednu slavnostní mši, a to 16. dubna dopoledne v kostele sv. Bartoloměje. Věřím, že i do budoucna to bude krásná duchovní propojka mezi scénou v Domě hudby a arciděkanstvím, které sídlí jen o kousek dál,“ nechal se slyšet náměstek hejtmana Pardubického kraje Roman Línek.

Tisková konference 20. března, foto KF Pardubice

Velice mě těší, že Pardubice mají takový krásný festival, který míří i do dalších měst, a že se filharmonii daří jej uspořádat. Jsem ráda, že Pardubice zařadily festival do „Tahounů“, a tím je zajištěna jeho stálá podpora,“ uvedla náměstkyně primátora pro kulturu Jiřina Klčová.

Zahájení s Danielem Matejčou, vítězem Eurovision Young Musician

K oslovení mladé generace by značně mohl napomoci hned Zahajovací koncert, jehož hvězdou bude houslista Daniel Matejča, výrazný talent české hudební scény, který loni v červenci zvítězil jako první Čech v Eurovizi (Eurovision Young Musician). Při Zahajovacím koncertu se představí pod taktovkou Vahana Mardirossiana v doprovodu pořádající Komorní filharmonie Pardubice a zahraje Prokofjevův Koncert pro housle a orchestr č. 1 D dur op. 19. „Já mám samozřejmě obrovskou radost, že jsem dostal možnost zahájit tento krásný festival. Vracím se sem po necelých dvou letech, kdy jsem právě s pardubickou filharmonií nahrával coby vítěz Kocianovy houslové soutěže, což znamená, že už máme leccos zažité a ta práce bude o to zajímavější. Doufám, že dokážeme stoprocentně vystihnout onu průmyslovou atmosféru Prokofjevova houslového koncertu,“ prozradil Daniel Matejča.

Kněžíková, Šporcl i Čechomor

V sólovém pěveckém recitálu se publiku v sále pardubické radnice představí sopranistka Kateřina Kněžíková. Na Seči v kostele sv. Vavřince se zase posluchači mohou těšit na provedení Vivaldiho děl v podání Pavla Šporcla za doprovodu souboru Barocco sempre giovane. Závěr festivalu se ponese stejně jako loni v crossoverovém duchu, kdy se na Závěrečném koncertu v pardubickém Ideonu představí skupina Čechomor s filharmonií a celý festival uzavře.

Selina Ott, foto Oliver Kendl

Dvojkoncert Seliny Ott & Národního dechového orchestru

Dalším programem bude dvojkoncert Seliny Ott a Národního dechového orchestru. Ten sdružuje mladé talentované hráče na dechové nástroje z celé České republiky, kterých se najednou sejde až 70, aby spojili svůj umělecký potenciál s rakouskou trumpetistkou Selinou Ott. „Jsem velmi rád, že se nám tuto rakouskou trumpetistku podařilo získat a že vystoupí hned dvakrát – v Pardubicích a ve Vysokém Mýtě,“ poznamenal manažer festivalu Jaroslav Šlais. Koncert pod vedením Stanislava Vavřínka nabídne například slavný Arutjunjanův Koncert pro trubku a orchestr As dur.

Rád bych dále upozornil zejména na Braniborské koncerty, při kterých vyniknou čtyři sólové nástroje v podání skvělých umělců: Edita Keglerová – cembalo, Jiří Houdek – trubka, Jan Ostrý – flétna, Vojtěch Podroužek – hoboj,“ uvedl Jaroslav Šlais. Uvedení Braniborských koncertů se uskuteční v prostorách Evangelického prostora v Pardubicích a sólisty doprovodí soubor Barocco sempre giovane.

Koncerty v netradičních prostorách

Jako zajímavost ještě zmíním, že letos uplyne 100 let od postavení pardubického krematoria, a tak jsme ve spolupráci se Službami města Pardubice naplánovali koncert, který má upozornit na toto výročí. Hledali jsme vhodnou dramaturgii a zvolili Bachovy Goldbergovy variace, které se do prostor velké obřadní síně hodí. Jejich provedení bude navíc proloženo slovem kazatele, velmi inteligentního člověka a celkově zajímavé osobnosti, kterou je Marek Orko Vácha,“ upozornil ředitel Komorní filharmonie Pardubice Pavel Svoboda.

Kromě klasických koncertních sálů se vybrané festivalové koncerty uskuteční i v méně tradičních místech. Vokální uskupení Gentleman Singers vystoupí v Židovské synagoze v Heřmanově Městci. Do Zámecké kaple v nedalekých Cholticích zavítá kytarové duo Siempre Nuevo. Určitým protipólem těmto historickým místům bude koncert Clarinet Factory, který se uskuteční v sále Kongresového centra Atrium.

Sdílet článek:

Aktuální číslo

Nejnovější