Ostravská opera pod maskou: NDM uvede Verdiho Maškarní ples

Nová inscenace Verdiho Maškarního plesu zazní v Divadle Antonína Dvořáka ve čtvrtek 12. prosince. Národní divadlo moravskoslezské se tak vrací ke své první sezoně 1919/1920, kdy byla stejně jako dnes uvedena „americká“ verze. Guvernéra Richarda (italsky Riccarda) tehdy hrál a zpíval Karel Kügler, jeden ze zakladatelů souboru opery NDM; pěvec, scénograf i režisér. Poté bylo dílo v různých verzích inscenováno v NDM ještě šestkrát. Režijne se inscenace ujal Marián Chudovský, dirigovat bude Marek Šedivý.

Pro režiséra Mariána Chudovského je Maškarní ples po Rigolettovi a Ernanim třetí Verdiho operou nastudovanou pro ostravské divadlo. „Verdiho mám nesmírně rád, doprovází celý můj profesní život, dokonce mne označují za verdiovského režiséra. Maškarní ples ale režíruji poprvé a je pro mne výzvou,“ říká. Ve svém pojetí vsadil na masku jako všudypřítomný atribut chování a konání. „Divák si uvědomí, že maska není jen rekvizitou na scéně bálu, ale že je to jakási všudypřítomná metafora pro lidskou přetvářku a skrývání citů,“ zdůrazňuje Chudovský. „Chceme diváka přesvědčit o nadčasovosti milostného příběhu, který je typický pro každou dobu – pro člověka 19. století stejně jako století jednadvacátého. Strach z prozrazení nevěry, výčitky, nerozhodnost, zda dát přednost zodpovědnému chování. Hrůza, kterou muž zažije, když zjistí, že mu manželka byla nevěrná s nejlepším přítelem, touha po pomstě – to vše rezonuje emocemi i dnes. Moc bych si přál, aby se nám touto Verdiho operou povedlo oslovit současného diváka,“ uzavírá režisér Marián Chudovský.

 , foto Martin Popelář

Kostýmní výtvarník Peter Čanecký slova režiséra potvrzuje: „Téma milostného konfliktu odráží problém dvojtvářnosti v jednání a myšlení postav tohoto příběhu. Měli jsme představu, že uplatníme veškeré divadelní prostředky, abychom vyjádřili vnější i vnitřní význam masky v této opeře. Proto jsme také zvolili paralelu s loutkovým divadlem, v němž loutka a její vodič jsou dvě tváře v jednom. Vznikly nám tři zástupné postavy milostného trojúhelníku ve formě tří divadelních loutek.“ V hlavních rolích se představí Luciano MastroElena SuvorovaJana Sibera nebo Marta Reichelová.

Sdílet článek:

Aktuální číslo

Nejnovější