Ostrava se stane v červnu Mekkou nové opery

Připravte si diáře a zapisujte!
Den první: NODO zahájí v Divadle Jiřího Myrona ve středu 25. 6. v 19.00 opera Re:igen (Rej) – kus o sexu, přeřezávání pout k vášním, konec romance – rakouského skladatele Bernharda Langa. Skandální hra Arthura Schnitzlera zachycuje rozhovory před milostným aktem a po něm a v Ostravě bude uvedena v české premiéře ve spolupráci se Schwetzinger SWR Festspiele.

Den druhý: čtvrtek 26. 6. od 19.00 patří první objednávce festivalu – světové premiéře opery Sezname, otevři se! z dílny skladatele Martina Smolky na libreto Jiřího Adámka. Opera je poctou Umbertu Ecovi a bude se v ní hlavně mluvit – šeptat i volat. Zpěv se ozve jen vzácně, jako šperk, jako pěna. První provedení uvede z Divadla Antonína Dvořáka v přímém přenosu Český rozhlas Vltava. Repríza Smolkových Seznamů se koná v sobotu 28. 6. v 19.00.

Den třetí: pátek 27. 6. je plánován opět do Divadla Jiřího Myrona a uvedeny budou hned dvě opery (19.00 a 21.00). Skladatel Petr Kotík píše pro festival svůj první operní kus Mistrovská díla. K napsání libreta ho inspirovalo dílo spisovatelky Gertrudy Steinové, její text: Co jsou to mistrovská díla a proč je jich tak málo. Inspirací je rovněž spolupráce s houslistkou Pauline Kim Harris a sopranistkou Kamalou Sankaram a naléhavá otázka: Co a k čemu je opera? Od doby své emigrace v roce 1968 se do ČR nikdy nevrátil skladatel Rudolf Komorous. I když se stal legendou kanadské soudobé hudby, nikdy ho nepřestal zajímat Orient, kde vyučoval. Jeho opera No no miya je volnou adaptací hry japonského divadla nó. Zeamova hra ze 14. století je stále živá, protože: „Lidé jsou lidé a jsou všude stejní a rozumíme si přes vzdálenost tisíc let a půl světa“, vzkazuje z britské Victorie k evropské premiéře své opery z roku 1988 Rudolf Komorous.

Den čtvrtý: sobota 28. 6. patří nejdříve repríze Smolkovy opery Sezname, otevři se! (19.00). Operní publikum se poté poprvé přesune z kamenných divadel do Multižánrového centra pro současné umění Cooltour na Černé louce, kde bude v 21.00 uvedena další objednávka festivalu opera Encounter mladé čínské skladatelky Mojiao Wang. Libreto napsal v Pekingu její otec – obchodník a básník  – a jejich společné dílo je pokusem o probuzení naší ostražitosti vůči modernímu způsobu života.


NODO se koná za účasti sólistů z Německa, USA, Maďarska, Korey i od nás. Jako režiséři se představí Georges Delnon, Jiří Adámek, Michael Rau, Jiří Nekvasil a Xinxin Tang. Orchestr Ostravská banda povedou dirigenti Rolf Gupta, Petr Kotík a Ondřej Vrabec. Spoluúčinkuje Canticum Ostrava se sbormistrem Jurijem Galatenkem. Spolupracuje baletní soubor NDM. Cizojazyčná libreta budou opatřena českými titulky. Půl hodinu před každým představením se koná s autorem a inscenačním týmem úvod k opeře.

Doprovodný program NODO zahrnuje moderované debaty s předním amerikanistou Josefem Jařabou na téma osobnosti Gertrudy Steinové (5. 6. Antikvariát a klub Fiducia) a dále s jedinou profesorkou japanologie v ČR Zdenkou Švarcovou a odbornicí na japonský tanec Lucii Burešovou na téma divadlo nó (10. 6. Antikvariát a klub Fiducia). Ve spolupráci s PLATO – platformou (pro současné umění) Ostrava bude v české premiéře uvedena video opera Zub za zub autorů Miro Tóta a Michala Paľka (19. 6. Staré koupelny, Hlubina, Dolní oblast Vítkovice) a hudební workshop dua String Noise z New Yorku Apples to Apples pro děti od 5 do 12 let (22. 6. PLATO).

Sdílet článek: