Osprchujte se (s) Janáčkem, ochutnejte jeho oblíbené dezerty a začtěte se do Mářiny kuchařky

Mezinárodní operní a hudební festival Janáček Brno se bude konat letos v listopadu v Brně již po osmé. Kromě bohatého hlavního hudebního programu můžete poznávat Leoše Janáčka z mnoha různých úhlů díky doprovodným aktivitám TIC Brno. Co tak se (s) Janáčkem třeba osprchovat?

Kam jinam se vydat za Janáčkem než do města, kde prožil většinu svého života, a kde vznikla a poprvé zazněla převážná část jeho díla. Abyste se neztratili v jeho díle i životě, o to se snažíme s naším projektem. Vyrazit tak můžete v mistrových stopách po janáčkovské stezce, vyhlídkovým minibusem s průvodcem, nebo online s aplikací Loxper. Úplnou novinkou tohoto roku je audio sprcha Českého rozhlasu, kterou jsme společně naplnili Janáčkovou hudbou a vy se jí tak můžete doslova osprchovat. Pokud neznáte Janáčkovu hudbu, věřte, že se nebude jednat o sprchu studenou,“ říká Jana Janulíková, ředitelka TIC Brno. Audio sprchu najdete po dobu festivalu v obchodním centru Velký Špalíček.

Po stopách mistra

Podzimní den si můžete zpříjemnit vyhlídkovou jízdou, a to v termínech 14. 11. ve 13:30, 20. 11. v 9:30 a 13:30. Trasa zahrnuje lokality, ve kterých Janáček žil, komponoval, dirigoval, vyučoval, prožíval premiéry svých skladeb, procházel se, či se setkával s přáteli. Provede vás muzikolog Jiří Zahrádka, kurátor Archivu Leoše Janáčka.

Janáčkovské tričko i vstupenky na festival vyhrajete, když se vydáte po stopách mistra s interaktivní mobilní aplikací Loxper, a to do 6. listopadu. Čekají vás hádanky, hudební ukázky i animace Janáčkových fotografií. Tričko získá prvních 100 úspěšných, o vstupenky se bude losovat. V ulicích Brna také potkáte samotného Janáčka se psem Čiperou. Po načtení QR kódu s pomocí mobilního telefonu vám zpříjemní cestu městem poslech svatební scény z opery Příhody lišky Bystroušky, fanfár ze Sinfonietty nebo předehry k opeře Věc Makropulos. Více na webových stránkách festivalu.

Ochutnejte Janáčkovy oblíbené dezerty

Ochutnávku Janáčkových oblíbených pokrmů podle receptů Janáčkovy hospodyně Marie Stejskalové nabídne v následujícím měsíci devět brněnských gastro podniků. Stejně, jako je devět Janáčkových oper, můžete se těšit na devět různých dobrot. Když ochutnáte všechny a posbíráte devět samolepek, můžete se zúčastnit slosování o devět výtisků Mářiny kuchařky.

V nabídce bude cheesecake s šípkovým cukrovím v Café Placzek, máslové trubičky v Cukrářství Martinák, Janáčkův srnčí hřbet v Café Ateliér, makový moučník v Buchta B, koblihy v cukrárně Mlsná holka, cupcake Janáček v Cupcakekárně, dort z lískových oříšků v kavárně V Melounovém cukru, nebo také karbanátky z čočky v Soul Bistru a Janáčkova dobrá limonáda v justWINE bar & shop. Recepty, podle kterých Marie Stejskalová u Janáčků vařila, najdete v publikaci Mářina kuchařka a můžete je vyzkoušet i ve vaší kuchyni. Více informací je k dispozici na doprovodných webových stránkách.

Kromě Mářiny kuchařky a informačních panelů vznikly v rámci projektu také webové stránky www.leosjanacek.eu. Najdete na nich další aktuality a informace, můžete si zahrát hudební pexeso, nebo se dozvíte, jaký byl Janáček člověk a co ovlivnilo jeho povahu, jak tvořil, jaké byly jeho inspirační podněty, jak žil, kde bydlel a jaká byla jeho finanční situace. TIC Brno úspěšně propaguje Janáčka i v zahraničí, na druhou stranu nezapomíná ani na vzdělávání dětí formou edukační programů.

Sdílet článek:

Aktuální číslo

Nejnovější