Osmý ročník Letních hornových kurzů proběhne v Broumově na začátku srpna s rekordní účastí

Celkem 85 účastníků z České republiky, Slovenska, Polska, Maďarska, Portugalska, Japonska a Německa přivítají letošní Letní hornové kurzy, které proběhnou od neděle 31. července do soboty 6. srpna v broumovském klášteře. Největší evropská akce svého druhu nabídne během týdne veřejnosti řadu koncertů přímo v prostorách broumovského kláštera a ve středu 3. srpna také v kostele sv. Michaela ve Vernéřovicích v rámci festivalu Za poklady Broumovska. Mimo jiné zde zazní i premiéra „Halali“ Kryštofa Marka v podání všech účastníků kurzů.

Letní hornové kurzy se za sedm let trvání staly v evropském měřítku důležitou a oblíbenou akcí. Dokládá to i letošní účast více než osmdesátky mladých hornistů z celé Evropy. Kurzy probíhají celý týden v areálu národní kulturní památky broumovského kláštera a nabízí účastníkům kromě individuálních lekcí také lekce komorní hry, masterclassy zahraničních lektorů, výstavu lesních rohů firem Brass Studio Prague Arnold Kinkal a Ricco Kühn, nebo mimohudební program jako návštěvu Biofarmy Bošina, prohlídku broumovského kláštera spojenou s ukázkou aktuálně vystavované Ďáblovy bible, nebo aktivní prohlídku klášterního skriptoria.

Lektorskou základnu tvoří tradičně domácí lektoři – zakladatelka a garant kurzů Zuzana Rzounková, sólohornistka Pražských symfoniků a pedagožka JAMU, sólohornista České filharmonie Jan Vobořil, proděkan JAMU Brno prof. Jindřich Petráš, první hornista Pražských symfoniků Martin Sokol a pedagožka polické a broumovské ZUŠ Lenka Němcová. Klavírní doprovod zajišťují pianistky Jana Goliášová a Eva Macková. Vzhledem k velkému počtu účastníků přizvaly kurzy i další lektory – profesora Pražské konzervatoře Petra Hernycha a klavíristku Mio Sakamoto. Atraktivitu kurzů dotvářejí i zahraniční hosté – významní pedagogové a výkonní hornisté. Letos kurzy přizvaly sólohornistu bernského symfonického orchestru a Kammerorchester Basel a profesora na hudebních akademiích v Lucernu a Lausanne – švýcarského hornistu Oliviera Darbellaye, a německého hornistu Jense Plückera – sólohornistu NDR Elbphilharmonie Orchester a ředitele tamější orchestrální akademie. Oba lektoři mají v plánu zařadit do programu masterclassy s tématy hry na přirozený lesní roh a udržování se v dobré kondici v rámci dlouhodobého působení v symfonickém orchestru.

Veřejnost se může s frekventanty kurzů setkat během celého týdne v rámci koncertů probíhajících v broumovském klášteře, středeční koncert 3. srpna proběhne v kostele sv. Michaela ve Vernéřovicích v rámci festivalu Za poklady Broumovska. „Speciálně pro tento koncert vytvořil rezidenční skladatel festivalu Kryštof Marek skupinové „Halali“, které bude následně provedeno i poslední den kurzů, v sobotu 6. srpna v broumovském klášteře všemi účastníky,“ říká zakladatelka kurzů Zuzana Rzounková a dodává „Vytváření nového repertoáru pro tento nádherný nástroj je určitě výzvou pro soudobé skladatele a jsem šťastná, že kurzy již druhým rokem inspirují významné soudobé skladatele a doplňují tak stávající repertoár pro lesní roh.

Sdílet článek:

Aktuální číslo

Nejnovější