středa, 30. duben 2014

OSA slavil výročí s významnými českými autory

Napsal(a) 

Zdeněk Svěrák Zdeněk Svěrák
Ochranný svaz autorský se zapsal do historie naší hudby, ale i celé kultury. Prošel si občas nelehkou cestu, musel několikrát bojovat o své místo ve společnosti a obhajovat svůj význam před veřejností a úřady, což vlastně dělá až do dnešní doby. Ale i přes všechny překážky a převratné události dvacátého století setrval a již 95 let slouží tvůrcům hudebních děl, kteří si jej sami založili 9. října 1919. Oslava tohoto úctyhodného výročí se konala s hudebními autory, kteří se zapsali do dějin OSA a historie české hudby vůbec a rozšířili tak galerii významných českých skladatelů. Dozorčí rada OSA, v čele s jazzmanem a skladatelem Lubošem Andrštem, při této příležitosti ocenila nejvýznamnější současné české autory: Miloně Čepelku, Ivanu Loudovou, Ivana Mládka, Vadima Petrova, Zdeňka Pololáníka, Vladimíra Popelku, Petra Skoumala, Zdeňka Svěráka, Jiřího Tichotu a Jana Vodňanského.

Vybraní autoři se zúčastnili slavnostního předávání, kde převzali z rukou Romana Strejčka, předsedy představenstva OSA, a Luboše Andršta, předsedy dozorčí rady OSA, symbolický upomínkový předmět - první ohlášku skladby, kterou se ve většině případů zapsali do Ochranného svazu autorského téměř před 50 lety. K nejdéle zastupovaným z vybraných autorů patří skladatel Vadim Petrov, který se zapsal do OSA v roce 1957. Zatímco textař Miloň Čepelka, s 1060 zaregistrovaných skladeb v OSA je z vybraných oceněných autorsky nejplodnějším zastupovaným autorem. Skladatelka, textařka a hudební pedagožka Ivana Loudová je jednou z mála velmi uznávaných žen - skladatelek u nás i v zahraničí. Slavnostní události se bohužel nemohl zúčastnit Petr Skoumal a Ivan Mládek.

„Jsme rádi, že tato skladatelská elita je součástí našeho sdružení a že můžeme 95. výročí OSA slavit právě s našimi kolegy, autory. Naše poslání není pouze vybírat autorské odměny, ale působit také jako kulturní nebo sociální činitel,“ pronesl při předávání Luboš Andršt.

Roman Strejček dodal: „Tito významní čeští autoři zanechali v Ochranném svazu autorském hluboký otisk nejen díky svým povahovým rysům, ale zejména díky své skladatelské tvorbě. Jsme rádi, že jsme jim mohli část tohoto otisku vrátit zpět v podobě pamětní ohlášky díla, která bude připomínat počátky jejich autorské profese.“

OSA navazuje na činnost Ochranného sdružení spisovatelů, skladatelů a nakladatelů hudebních děl, zapsané společenstvo s ručením omezeným, které bylo založeno v roce 1919 Karlem Barviciem, Rudolfem Piskáčkem, Arnoštem Hermannem, Josefem Švábem, Františkem Šmídem, Eduardem Joudalem, Emilem Štolcem, Otakarem Hanušem a Karlem Hašlerem. Jedním z prvních ředitelů byl syn skladatele Antonína Dvořáka. Sdružení prošlo postupně řadou změn právních forem. Je jedním ze zakládajících členů Mezinárodní konfederace ochranných autorských společností CISAC (v roce 1926) a Mezinárodní organizace pro ochranu práv k mechanickým záznamům děl BIEM (v roce 1929). 

 

PR

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.