Orchestr Berg a 420PEOPLE připravují premiéru hudebně taneční INspiraCe

Světová premiéra nového společného projektu Orchestru BERG a souboru současného tance 420PEOPLE dává vyniknout interakci tanečníků a hudebníků. Inspirace principy kultovní skladby In C amerického minimalisty Terryho Rileyho je přetavena do nové autorské kompozice Tomáše Reindla, kterou ve své choreografii zpracovala iniciátorka projektu Sylva Šafková. Minimalismus a repetitivnost se zrcadlí také ve scénografii Anny Chrtkové.

Choreografka Sylva Šafková chtěla původně pro své nové představení adaptovat slavnou skladbu In C amerického minimalisty Terryho Rileyho: „S Orchestrem BERG jsem jako tanečnice i choreografka v minulosti spolupracovala vícekrát, takže pro mne byl naprosto jasnou volbou.“ Nakonec se ale všichni shodli na tom, že bude přínosnější vytvořit hudbu novou a původní. Tohoto úkolu se zhostil skladatel Tomáš Reindl. Kromě toho, že je autorem hudby, je také jedním z interpretů – hraje na indická tabla, beatboxuje a mixuje v reálném čase elektronickou stopu. „Využívám různých podob hudebního minimalismu, zazní ale také indické patterny nebo taneční styl dubstep,“ říká Reindl.

V představení se pracuje i s dechem, Šafková se tím odkazuje k jeho názvu INspiraCe a k jednomu z původních významů tohoto slova. Zdůrazněná velká písmena zase prozrazují původní inspiraci Rileyho skladbou In C. Minimalistickou čistotu představení dotváří a rámuje originální scénografie: „Inspirovala jsem se repetitivností a minimalismem, scéna se přelévá a pohybuje stejně jako hudba a její tóny,“ vysvětluje její autorka Anna Chrtková.

Hudebně tanečnímu představení Orchestru BERG a 420PEOPLE poskytlo zázemí Divadlo Archa, kde se také 17. a 18. srpna uskuteční jeho světová premiéra.

Sdílet článek:

Aktuální číslo

Nejnovější