Opera Národního divadla uctí tři vůdčí osobnosti své historie. Jako sólisté pod taktovkou Roberta Jindry vystoupí Štěpánka Pučálková, Marek Kozák a David Prachař

Koncert Opery Národního divadla nazvaný „Hommage à Smetana, Kovařovic, Ostrčil“ se odehraje 23. října pod taktovkou hudebního ředitele Roberta Jindry. Bude poctou výjimečným osobnostem české hudby, které zcela zásadním způsobem formovaly podobu operního souboru Národního divadla, ať v pozici uměleckého šéfa, nebo jako hudební skladatelé.

Koncertem chceme uctít osobnosti Smetany, Kovařovice a Ostrčila, bez kterých by se nevyprofilovala Opera Národního divadla ve svém historickém a kulturním významu tak jednoznačně,“ říká Robert Jindra. „Bedřich Smetana nejdříve zastával funkci prvního kapelníka, tedy de facto uměleckého šéfa, ještě v období Prozatímního divadla. Měl výrazný vliv na vývoj českého operního souboru v Praze, který se následně stal základem pro rozšířený ansámbl působící v nově vybudovaném Národním divadle. Málokdo ví, že dokonce i první provedení cyklu symfonických básní Má vlast zaznělo v provedení Výpomocného spolku členů sboru a orchestru královského zemského českého divadla, tedy Národního divadla, a to před 140 lety – 5. listopadu 1882. My zahrajeme Blaník z tohoto cyklu a také Smetanův Pražský karneval, jehož partituru nově vypracoval právě Karel Kovařovic, už jako šéf operního souboru.

Štěpánka Pučálková, foto JK Jitka Kudláčková

Karel Kovařovic bude další osobností, kterou tento večer připomene, a to nejen jako divadelního manažera. Nejprve byl členem orchestru coby harfista, v letech 1900–1920 působil na pozici šéfa operního souboru a jeho podobu ovlivňoval také jako dirigent a dramaturg. „Jako skladatele ho představíme prostřednictvím jeho Koncertu pro klavír a orchestr f moll, který přednese vynikající český klavírista Marek Kozák,“ uvádí Jindra. Marek Kozák se v červnu 2021 stal, mimo jiné koncertní i soutěžní úspěchy, laureátem mezinárodní klavírní soutěže Gézy Andy v Curychu, jedné z nejprestižnějších a nejobtížnějších klavírních soutěží na světě.

Kovařovicovým následovníkem na šéfovském postu byl v letech 1920–1935 skladatel a dirigent Otakar Ostrčil. Proslul odvahou uvádět české i zahraniční operní novinky své doby i skvělým úsudkem při angažování vynikajících umělců, jakými byli např. Emil Pollert, Theodor Schütz, Vilém Zítek, Marta Krásová, Hanuš Thein, Ferdinand Pujman a mnozí další. Na koncertu jeho skladatelskou tvorbu zastoupí melodram Balada česká na slova Jana Nerudy, recitace se ujme David Prachař, člen Činohry Národního divadla. Štěpánka Pučálková, sólistka Semperovy opery v Drážďanech, která slaví úspěchy u nás i v zahraničí, zazpívá baladu Osiřelo dítě pro mezzosoprán s doprovodem orchestru dedikovanou skladatelem slavné pěvkyni Národního divadla Gabriele Horvátové.

Snahou, ctí a možná i pokornou povinností naší první scény je připomínat a vzdávat hold těm nejvýznamnějším osobnostem, které se výrazným způsobem zapsaly do historie a profilace Národního divadla. Je nutné si jejich odkaz a přínos připomínat,“ zdůrazňuje Jindra. Koncert bude natáčen Českou televizí.

Sdílet článek:

Aktuální číslo

Nejnovější