pondělí, 31. květen 2021

Open Air České filharmonie na Sychrově zahájí Tomáš Kačo, zazní operní árie a předehry

Napsal(a) 

Tomáš Kačo, foto MZV ČR Tomáš Kačofoto: MZV ČR

Česká filharmonie ve spolupráci s Národním památkovým ústavem završí 23. června ve 20.15 hodin svou 125. sezonu tradičním Open Air koncertem, který se stejně jako loni bude konat v areálu Státního zámku Sychrov. Orchestr pod vedením dirigentů Petra Altrichtera a Roberta Kružíka přednese program složený ze slavných operních árií a melodií.

Koncert zahájí mladý český pianista Tomáš Kačo, který se ujme sólového partu při premiérovém uvedení své skladby Fantasy Open Air. Z dalších sólistů vystoupí sopranistka Slávka Zámečníková, tenorista Petr Nekoranec a basbarytonista Boris Prýgl. Součástí večera bude v pořadí již třetí slavností udělení Ceny Jiřího Bělohlávka pro umělce do třiceti let. I letošní Open Air koncert bude mít benefiční rozměr. Během přímého přenosu mohou diváci přispět do veřejné sbírky založené Nadací pro výzkum rakoviny ČR na podporu výzkumu rakoviny plic. Koncert živě vysílá Česká televize na programu ČT art a na sociálních sítích. Večerem provází Jiří Vejvoda.

Dirigent Robert Kružík bude Českou filharmonii před publikem řídit poprvé, přestože s orchestrem zkoušel už v roce 2017. „Opravdu se moc těším na další spolupráci s Českou filharmonií a jsem velmi rád, že si ve svých třiceti letech mohu znovu stoupnout před tento orchestr,“ říká Robert Kružík. „Je krásné, že to, co Jiří Bělohlávek započal, žije dál. Že se stále pomáhá mladým muzikantům. Je tu ta podaná ruka, kterou v určitém okamžiku potřebuje každý. V tom vidím jeho velký odkaz.

Slávka Zámečníková Slávka Zámečníková

Debutově s Českou filharmonií vystoupí i absolvent Berklee College of Music v USA, klavírista Tomáš Kačo. Na Sychrově bude pod taktovkou Roberta Kružíka uvedena jeho kompozice Fantasy Open Air, kterou napsal jako poctu české opeře na zadání České filharmonie. Ve čtvrthodinové skladbě tak bude citovat tři árie Antonína Dvořáka a Bedřicha Smetany – Měsíčku na nebi hlubokémRusalky, Synáčku, můj květeJakobína a Proč bychom se netěšiliProdané nevěsty.

Výběru dalších skladeb programu Open Air koncertu České filharmonie a jejich přípravy se ujal dirigent Petr Altrichter. V podání mladých pěvců Slávky Zámečníkové, Petra Nekorance a Borise Prýgla se posluchači mohou těšit na árie z oper Nápoj lásky Gaetana Donizettiho, Faust Charlese Gounoda, Bohéma Giacoma Pucciniho, Rusalka Antonína Dvořáka a Prodaná nevěsta Bedřicha Smetany. Slavné operní árie zarámují neméně známé operní melodie – předehra k Auberově Němé z Portici, předehra k Verdiho opeře Nabucco, předehra k třetímu dějství Wagnerova Lohengrina, intermezzo z Levancavallových Komediantů a valčík z Čajkovského Evžena Oněgina.

Open Air koncert České filharmonie na zámku Sychrov je spojen s veřejnou sbírkou na podporu moderních metod včasné detekce a prevence rakoviny plic. „V připravované výzkumné studii chceme otestovat přítomnost proteinových biomarkerů v dechu osob s vysokým rizikem rakoviny plic. Pokud se nám podaří prokázat, že bílkoviny ve vydechovaném vzduchu mohou diagnostikovat rakovinu plic, umožní nám to zpřístupnit tuto rychlou, neinvazivní a život zachraňující diagnostiku široké cílové skupině ohrožených občanů,“ vysvětluje Marián Hajdúch z Nadace pro výzkum rakoviny ČR a z Ústavu molekulární a translační medicíny Lékařské fakulty Univerzity Palackého v Olomouci, se kterým Česká filharmonie úzce spolupracuje již od první vlny pandemie covid-19. Právě díky jejich kloktacím PCR testům mohl orchestr bezpečně zkoušet, v rámci možností hrát a uspořádat celkem 18 televizních přenosů, z nichž řada měla benefiční přesah.

Veřejná sbírka na podporu výzkumu metod prevence rakoviny plic je aktivní od dnešního dne až do konce června. Peníze je možné darovat na adrese darujme.cz/prevence nebo lze přispět na sbírkový účet 2901516003/2010 či prostřednictvím DMS zprávy ve tvaru RAK 90 na telefonní číslo 87777. Během přímého přenosu koncertu bude aktivní i call centrum.

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.