Online přenos z New Yorku: Američtí studenti zahrají Janáčka

Studenti a pedagogové newyorské konzervatoře Mannes School of Music budou v pátek 23. října vysílat online koncert s hudbou Leoše Janáčka. Projekt, který iniciovalo České centrum New York, je součástí každoroční přehlídky vážné hudby Mannes Sounds. 

Newyorští studenti ani letos neporuší více než dvacetiletou tradici, kdy na jednom z koncertů festivalu Mannes Sounds zazní česká hudba. Letos poprvé bude koncert, jindy tradičně připravený pro Českou národní budovu v New Yorku, pouze online, vysílat se bude na platformách Českého centra New York a Mannes School of Music, the New School.

„Náš festivalový tým velmi těší, že budeme opět spolupracovat s Českým centrem New York a týmem ředitele Miroslava Konvaliny. Vzdáme společně poctu skvělému českému skladateli Leoši Janáčkovi, oslavíme jeho život, skrze jeho hudbu. Jsme rádi, že budeme moci koncert předvést alespoň online,“ říká umělecká ředitelka Mannes Sound Festivalu Pavlina Dokovska. A ředitel Českého centra v New Yorku Miroslav Konvalina k tomu dodává: „Letos v březnu jsme ještě ve spolupráci s TIC BRNO, Moravským zemským muzeem a Metropolitní operou stačili zahájit ojedinělou výstavu Zrození a život Janáčkovy opery Káťa Kabanová. Výstava doplněná papírovými kolážemi brněnské umělkyně Venduly Chalánkové, měla provázet newyorské znovuuvedení této opery nejhranějšího českého operního skladatele v Americe. To už se bohužel nestalo. Čeští a američtí umělci, kteří se podílejí na programech Janáček v Americe, souhlasili s tím, že přenesou své programy online.“

Následovala přednáška profesora New York Univerzity Michaela Beckermana nebo masterclass americké klavíristky Kathelyn Bouska. Právě nadcházející koncert je vyvrcholením programového roku, který byl věnován Leoši Janáčkovi a jeho vnímání a interpretaci ve Spojených státech. 

„Mám velkou radost, že se janáčkovský projekt, přestože dostal hned při svém zahájení covidovou ránu, podařilo rozvinout do nebývalé šíře,“ komentuje akci muzikolog Jiří Zahrádka, kurátor Janáčkova archivu Moravského zemského muzea. „Americe jsme prostřednictvím výstavy představili nejen první uvedení Káti Kabanové v Brně, ale i historii produkcí Janáčkových oper v Metropolitní opeře. Zde bychom rádi poděkovali archivu Metropolitní opery za vynikající spolupráci a za péči o dokumentaci historie uvádění českých oper na nejvýznamnější americké operní scéně. Dále jsme připravili virtuální komentovanou prohlídku zákoutí Janáčkova domu v Brně, kde vytvořil v posledních 18 letech života svá nejznámější díla,“ říká Jiří Zahrádka. Výstava Zrození a život Janáčkovy opery Káti Kabanové je v současné době k vidění v galerii Českého centra New York.

Sdílet článek:

Aktuální číslo

Nejnovější