Olomoucký varhanní festival uctí dvojité výročí s varhaníkem Notre-Dame

3.–17. září 2020 přivítá Olomouc přední jména mezinárodní varhanní scény. Na pěti koncertech vystoupí varhaníci z USA, Ruska, Francie, Německa a České republiky. Letošní 52. ročník se ponese ve znamení dvou výročí: 150 let od narození významného francouzského varhaníka a skladatele Louise Vierna a 10 let od úmrtí dlouholetého prezidenta a dramaturga festivalu Antonína Schindlera, který stál už u jeho zrodu v roce 1969.

„V rámci tradičního počtu pěti festivalových koncertů vystoupí varhaníci z pěti zemí, kteří již zavítali na kůry takových kostelů a katedrál, jako jsou například katedrály v Turíně, Antverpách a Gentu, Notre-Dame v Paříži, dóm sv. Štěpána ve Vídni či katedrála sv. Pavla v Londýně,“ říká o letošních hostujících umělcích ředitel Moravské filharmonie Olomouc Jonáš Harman.

Bernhard Klapprott, foto Guido Verner

Na zahajovacím koncertu vystoupí 3. září za doprovodu Žesťového souboru Moravské filharmonie Olomouc Karel Martínek, který je současně dramaturgem celého festivalu. 7. září se olomouckému publiku představí americký varhaník a držitel Grammy Nathan J. Laube. 9. září budou mít posluchači možnost poslechnout si transkripce skladeb ruských skladatelů v podání virtuózního Timura Chaliullina z Ruska, který předvede i svou autorskou tvorbu. 14. září bude hostem festivalu německý varhaník a cembalista Bernhard Klapprott, který se během koncertu představí jako hráč na oba tyto nástroje. Závěrečný koncert bude patřit titulárnímu varhaníkovi pařížské katedrály Notre-Dame Vincentu Duboisovi, jehož program symbolicky zakončí vlastní improvizace na jméno Louis Vierne.

150. výročí narození Louise Vierna (8. října 1870 – 2. června 1937) se odráží v programu hned čtyř koncertů. Z děl skladatele, který 37 let zastával místo titulárního varhaníka katedrály Notre-Dame, si vyslechneme Katedrály a Najády z 24 fantazijních kusů op. 55, Měsíční svit z 24 fantazijních kusů op. 53, výběr z Varhanní symfonie č. 1 d moll op. 14 a výběr z Varhanní symfonie č. 6 h moll op. 59. Právě varhanní symfonie a sbírka 24 fantazijních kusů patří mezi Viernovy nejvýznamnější skladby.

Letošní ročník připomíná také jméno profesora Antonína Schindlera, který se zásadní měrou zasloužil nejen o vznik a mezinárodní reputaci festivalu, ale byl také hybnou silou kulturních aktivit v Olomouci a okolí. Jako muzikolog a varhaník se například zasadil o instalaci mnoha varhan a zvonů v regionu či o rozsáhlou rekonstrukci Englerových varhan v chrámu sv. Mořice v 60. letech. V neposlední řadě byl spoluzakladatelem a následně členem Moravské filharmonie Olomouc, která je dnes pořadatelem varhanního festivalu.

Sdílet článek:

Aktuální číslo

Nejnovější