Olomoucké barokní slavnosti letos na kontratenorové vlně

Po čtyřech ročnících se na letošní prázdniny opět chystají Olomoucké barokní slavnosti. Celkem 23 večerů od 7. do 30. července přinese 6 nově nastudovaných celovečerních programů s českými i zahraničními sólisty a činoherci. Na produkcích se vystřídá přes 70 profesionálních hráčů na historické nástroje a o plynulé výměny scén repliky barokního divadla se každý večer bude starat pětice mašinistů.

Dramaturgie je z poloviny tvořena původními barokními seranatami (dvoudílné opery provozované za soumraku pod širým nebem) a z poloviny neobarokními operami vytvořenými na historická libreta, jejichž původní hudba se nedochovala. Dvě serenaty pocházejí ze sbírky jaroměřického hraběte Questenberga. Il Natal di Giove jeho kancelisty Karla Müllera bude znít v novodobé světové premiéře. Rovněž La contesa de numi slavného neapolského skladatele Leonarda Vinciho, není běžně provozována. Instrumentálně pestrá partitura využívá téměř všech dobových nástrojů, včetně netradičního psalteria (malý cimbál). Opera byla složena pro přední neapolské zpěváky. Role Jupitera a Apollona jsou psané pro sopránové kastráty a budou na festivalu nastudovány kontratenoristy Leandro LafontemFilipem Dámcem. Podobně je obsazena i opera Lacrimae Alexandri Magni Tomáše Hanzlíka, která jako původně školská mravoučná hra neobsahuje ženské postavy. Přesto jsou v ní party všech hlasových poloh. Průvodcem tímto představením bude herec Jan Přeučil.

K tradičním titulům festivalu patří Hanzlíkův Endymio, kterého nově doplní ve druhé půli večera opera Yta innocens. Obě jsou komponované na barokní libreta nalezené v kroměřížském zámku. V roli Endymiona vystoupí na OBS poprvé kontratenorista Jan Mikušek a v roli nevinné Yty sopranistka Kristýna Vylíčilová. Z kroměřížského archivu pochází také libreto opery Coronide, o jejíž znovuvzkříšení se postaral olomoucký skladatel Vít Zouhar. Ve druhé části večera ji doplní pantomima ve stylu commedie dell´arte Harlekýnova dobrodružství v podání hostujícího Divadla Facka. Závěr festivalu bude patřit seranatě La Senna festeggiante Antonia Vivaldiho. Ta na OBS zazněla v roce 2015 ve zkrácené verzi. Nyní bude poprvé hrána v původním rozsahu ve dvou částech s přestávkou.

Sdílet článek: