Odešla legenda polské hudby, skladatel Krzysztof Penderecki

V neděli 29. března zemřel ve věku 86 let jeden z nejuznávanějších skladatelů naší doby, polská legenda Krzysztof Penderecki. Po ránu o tom informovala agentura Reuters. „Po dlouhé a vážné nemoci zemřel Krzysztof Penderecki, jeden z největších polských hudebníků, světová autorita v oblasti klasické hudby,“ reagoval na tuto zprávu polský ministr kultury.

Jeho novátorské hudební podněty, smysl pro velké zvukové architektury, orientace na všelidské náměty i schopnost přizpůsobit se objednávce ho učinily světově vyhledávaným autorem. Fenomén tohoto umělce spočívá podle publicisty Mieczyslawa Tomaszewského v tom, že otvíral dveře jako první. Až o chvíli později se vydávali stejnou cestou ostatní, a to i ti, kteří předtím byli proti. Byl to také Penderecki, kdo jako první poznal, že světová kultura vstoupila do nového věku a že už není anachronismem zabývat se tématy spjatými s minulostí – že naopak anachronismem je pokračovat v některých aktivitách avantgardy,“ psal Petr Veber v posledním rozhovoru, který skladatel poskytl Harmonii v roce 2009.

Penderecki se kromě svých velkých orchestrálních skladeb nebo oper proslavil hudbou použitou v soundtracích slavných filmů (William Friedkin: The Exorcist, Stanley Kubrick: The Shining, David Lynch: Wild at Heart), za svou hudbu získal čtyři ocenění Grammy, naposledy v roce 2016 za album Penderecki Conducts Penderecki.

Sdílet článek:

Aktuální číslo

Nejnovější