Od taktovky ke klavíru: Dennis R. Davies v Brně zahraje Mozarta i Glasse

Tento týden se v Brně představí Dennis Russell Davies poprvé nikoli jako šéfdirigent filharmonie, ale jako klavírista. První ze série tří koncertů (23. 1.) vysílá v přímém přenosu Český rozhlas Vltava a přebírají ho i rozhlasové stanice v síti Euroradia.

Kromě Maličkostí Antonína Dvořáka pro dvoje housle, violoncello a harmonium, které posluchači uslyší v orchestrální úpravě z pera Dennise Russella Daviese v české premiéře, zazní Mozartův Klavírní koncert c moll z roku 1786. „Je to dílo, které svým dramatismem a melancholií předznamenává romantické klavírní koncerty,“ uvedl dramaturg Filharmonie Brno Vítězslav Mikeš. Na druhou půli večera je připravena Symfonie D dur Jana Václava Huga Voříška.

Za klavírem se šéfdirigent Filharmonie Brno představí v letošní sezoně při dalších dvou recitálech. První z nich zahrnuje díla Stevea Reicha, Johna Adamse a Philipa Glasse. „S šéfdirigentem se v Brně poprvé představí jeho životní partnerka Maki Namekawa, která patří k předním světovým interpretkám skladeb Philipa Glasse,“ uvedla ředitelka Filharmonie Brno Marie Kučerová. Druhý recitál následuje o tři dny později, tedy 26. března. Při něm šéfdirigent na pódiu Besedního domu přivítá houslistku, koncertní mistryni Coloradského symfonického orchestru Yumi Hwang – Williams. Na programu je Debussyho Houslová sonáta, Schumannova Houslová sonáta č. 2 a Grand Duo pro housle a klavír z pera Lou Harrisona.

Sdílet článek:

Aktuální číslo

Nejnovější