Novým šéfdirigentem Komorní filharmonie Pardubice se stane Vahan Mardirossian

Vahan Mardirossian a KFP. Zdroj: Komorní filharmonie Pardubice

Světově uznávaný dirigent Vahan Mardirossian bude rozvíjet pardubickou filharmonii. Tuto zásadní novinku kvitují nejen zástupci Komorní filharmonie Pardubice, ale i ředitelé významných festivalů nebo generální ředitel České filharmonie.

Komorní filharmonie Pardubice s hrdostí oznamuje jmenování Vahana Mardirossiana novým šéfdirigentem orchestru, a to od sezony 2025/2026. Tento původem arménský dirigent a pianista žije ve Francii a je známý svým mimořádným talentem a uměleckým přístupem. „Jsme nadšeni, že se nám podařilo získat Vahana Mardirossiana právě pro náš orchestr. Potvrzuje to, že úroveň pardubické filharmonie stále stoupá. Umělecká vize a bohaté zkušenosti Vahana Mardirossiana jistě přinesou nové impulsy a inspiraci nejen našim hráčům, ale i našemu publiku,“ uvedl ředitel Komorní filharmonie Pardubice Pavel Svoboda. „Je to začátek nové kapitoly pro naši filharmonii a těšíme se na spolupráci s tak vynikajícím hudebníkem,“ dodal. Vahan Mardirossian přichází do Pardubic s jasnou vizí a nadšením pro rozvoj orchestru. „Je pro mě ctí stát se šéfdirigentem Komorní filharmonie Pardubice. Už nějakou dobu s tímto orchestrem pracuji, především na nahrávkách a velmi rychle jsme si porozuměli. Těším se na možnosti, snad i mezinárodní, které nám přinese společná budoucnost,“ řekl Mardirossian.

Vahan Mardirossian a KFP. Zdroj: Komorní filharmonie Pardubice

Vahan Mardirossian se narodil v roce 1975 v Jerevanu v Arménii. Svou hudební dráhu odstartoval na konzervatoři Komitas v Jerevanu, velmi brzy ale přešel do Francie na pařížskou Conservatoire National Supérieur de Musique et de Danse, kde studia v roce 1996 s vyznamenáním dokončil. Působí jako klavírista, v posledních letech ovšem daleko častěji jako dirigent. Své dovednosti úspěšně kombinuje, což mu umožňuje interpretovat repertoár z různých úhlů pohledu. Po mnoho let byl hlavním dirigentem Caen Symphony Orchestra ve Francii a hudebním ředitelem Národního komorního orchestru Arménie. Od ledna roku 2020 je hudebním ředitelem Orchestre Royal de Chambre de Wallonie, se kterým diriguje orchestrální kola na Soutěži královny Alžběty v Bruselu. Zároveň působí u City Chamber Orchestra of Hongkong. Spolupracoval s mnoha mezinárodně uznávanými sólisty z celého světa. Mezi jeho CD patří například oceňovaná nahrávka Čajkovského houslového koncertu se Stéphanie-Marie Degand a Caen Symphony Orchestra a nahrávka Hudby pro smyčce Florentiny Mulsant s Národním komorním orchestrem Arménie. Kromě dirigování se Mardirossian věnuje také pedagogické činnosti na Conservatoire National Supérieur de Musique et de Danse v Paříži, kde vyučuje mladé talenty a předává jim své bohaté zkušenosti. Je pravidelným členem porot na mezinárodních soutěžích a často pořádá mistrovské kurzy po celém světě. „Vahan Mardirossian je vynikající pianista a dirigent s velkou mezinárodní zkušeností, pravidelně diriguje například orchestrální kola prestižní Soutěže královny Alžběty v Bruselu. Osobně jsem měl tu čest vystoupit s ním na několika pódiích v zahraničí a vždy to byla krásná a inspirativní spolupráce. Přeji Komorní filharmonii Pardubice, aby se pod vedením Vahana Mardirossiana vrátila na světová pódia, jak tomu bylo například za éry Libora Peška či Petra Altrichtera,“ doplňuje Jan Simon, ředitel festivalu Dvořákova Praha.

Pardubickému publiku se Vahan Mardirossian představil poprvé loni, kdy stál na dirigentském stupínku zahajovacího koncertu festivalu Pardubické hudební jaro. S Komorní filharmonií Pardubice ho také pojí rozsáhlá diskografie pro prestižní nizozemský label Brilliant Classics

„Mám radost, že Komorní filharmonie Pardubice umělecky roste a v nadcházející sezoně uvede špičkové sólisty jako je Victor Julien-Laferrière, Dana Zemtsov či Josef Špaček. S potěšením jsem přijal zprávu, že novým šéfdirigentem Komorní filharmonie Pardubice se stává Vahan Mardirossian. Je to komplexní umělec, který má zkušenost jako pianista a špičkový komorní hráč, což je pro dirigenta velká výhoda. Pravidelně se pohybuje v prostředí mimořádných hudebních talentů, když diriguje orchestrální kola světové Soutěže královny Alžběty v Bruselu. Věřím, že jeho muzikalita a mezinárodní rozhled jsou zárukou zvýšení prestiže pardubické filharmonie a napomohou šíření dobrého jména české kultury a hudební tradice naší země,” dodává generální ředitel České filharmonie David Mareček.

Aktuálně zastává v Pardubicích pozici šéfdirigenta od roku 2018 Stanislav Vavřínek. Ten zároveň provede Komorní filharmonii Pardubice ještě nadcházející 56. sezonou a po nástupu Vahana Mardirossiana zůstane hlavním hostujícím dirigentem. 

Komorní filharmonie Pardubice se krátce po svém vzniku v roce 1969 stala pod taktovkou svého prvního šéfdirigenta Libora Peška předním českým orchestrálním tělesem (tehdy ještě pod názvem Východočeský státní komorní orchestr). Pořádá tradiční abonentní cykly a další mimořádné koncerty, stále více se také zaměřuje na mladou i nejmladší generaci posluchačů. Pravidelným obohacením repertoáru, ve kterém převažuje hudba klasicismu a dvacátého století, jsou také multižánrové a crossoverové projekty, které jsou důkazem, že kvalitní hudbu je možné provádět na špičkové úrovni napříč žánry a styly. Pracuje s předními našimi i zahraničními dirigenty a sólisty, svou bohatou diskografii rozšiřuje stále o nové nahrávky na CD (Brilliant Classics, Naxos a domácí ArcoDiva).

Sdílet článek:

Aktuální číslo

Nejnovější