Novým asistentem šéfdirigenta Janáčkovy filharmonie je Maroš Potokár

Ve zkušebně Janáčkovy filharmonie Ostrava ve čtvrtek 30. září, v rámci zkoušky na Zahajovací koncert, probíhalo poslední kolo výběru kandidáta na pozici asistenta/ky šéfdirigenta a hostujících dirigentů JFO. O výběru rozhodlo hlasování samotných členů orchestru. Asistentem šéfdirigenta se stal Maroš Potokár, který o tuto pozici usiloval spolu s dalšími dvěma kandidáty.

Alena Jelínková

Mám veľkú radosť a som poctený, že som uspel z pomedzi toľkých kandidátov a veľmi sa teším na spoluprácu s Janáčkovou filharmóniou Ostrava, jej šéfdirigentom a ďalšími dirigentskými osobnosťami. Verím, že to bude pre mňa skvelá skúsenosť,“ říká Maroš Potokár, který se během svého působení v JFO setká s osobnostmi, jakými jsou Vassilij Sinajskij, Christian Arming, Andrej Borejko, Lionel Bringuier a další. Ředitel JFO Jan Žemla dodává: „Vzhledem k vysoké úrovní všech finalistů jsme se dohodli na spolupráci také s Alenou Jelínkovou, která skončila v hodnocení orchestru jako druhá. Budeme s ní spolupracovat jako s hostující umělkyní zejména na projektech věnovaných mladým.“

Janáčkova filharmonie Ostrava se nad rámec běžné koncertní činnosti systematicky věnuje i edukačním aktivitám a své portfolio rozšířila právě o komunikaci se začínajícími dirigenty, a to vyhlášením otevřené výzvy pro zájemce o navázání spolupráce s orchestrem při asistování šéfdirigentovi a hostujícím dirigentům. O pozici asistenta/ky dirigenta JFO se v prvním kole ucházelo 19 kandidátů. Umělecká rada JFO v čele s ředitelem Janem Žemlou na základě přihlášek a video nahrávek vybrala 7 uchazečů, kteří postoupili do 2. kola, které se uskutečnilo za osobní přítomnosti všech kandidátů. Následně porota složená z umělecké rady JFO, 7 členů orchestru, ředitele JFO Jana Žemly, ředitele ČF Davida Marečka a dirigenta Roberta Jindry vybrala 3 kandidáty, kteří postoupili do 3. kola. To proběhlo právě dnes, 30. září, a mladé dirigenty hodnotil již celý orchestr JFO. „Maroš Potokár nás přesvědčil především svým klidem, nadhledem a soustředěním na nastudované dílo. Bylo zde cítit upozaděné ego a práce směřovala právě výhradně k samotnému dílu. Ocenili jsme také jeho zkušenosti a přirozené dirigentské gesto,“ dodává koncertní mistr JFO Pavel Doležal.

 

Sdílet článek: