Novoměstská filharmonie s novým vedením

Vedení orchestru přebírají staronové tváře. Jedná se o tým, který se již roky podílel na koncertní i organizační činnosti Novoměstské filharmonie. Trojici lídrů tvoří Eliška Kratěnová (ředitelka orchestru), Marek Klimeš (dirigent) a Jan Halda (manažer).

Počátky Novoměstské filharmonie spadají až do roku 1960, kdy pod vedením Dušana Vrchoslava vznikl Komorní orchestr při ZUŠ Bedřicha Smetany v Novém Městě nad Metují. Ten byl rozšířen do podoby filharmonie Irenou a Jaroslavem Rybáčkovými, kteří působili v letech 1998–2022 v pozicích umělecké vedoucí a dirigenta. V roce 2017 byl ustanoven NoFi tým, který pomáhal s organizací koncertních turné i fungováním tělesa s přibližně šedesáti muzikanty. Z jeho řad vzešli také Eliška Kratěnová a Jan Halda, kteří spolu s dirigentem Markem Klimešem nově přebírají oficiální vedení orchestru. Právě Marek si dirigování Novoměstské filharmonie vyzkoušel na koncertech už minulý rok.

Marek Klimeš, Eliška Kratěnová, Jan Halda

Ředitelka Eliška Kratěnová sbírala zkušenosti nejen v NoFi týmu, ale rovněž v České filharmonii nebo produkční festivalů Maraton hudby Brno a Svátky písní Olomouc. V současné době pracuje jako brand manažerka Symfonického orchestru Českého rozhlasu.

Marek Klimeš spolupracoval jako dirigent např. s Moravskou filharmonií Olomouc a Plzeňskou filharmonii. Věnoval se i opernímu žánru, a to v brněnském Divadle na Orlí, v Slezském divadle v Opavě a Jihočeském divadle v Českých Budějovicích. Na Ministerstvu kultury působí jako ministerský rada.

Jan Halda je manažerem a zároveň trumpetistou. Snaží se proto udržet v orchestru nejen pořádek, ale i disciplínu při tréninku, aby se hráči po umělecké stránce zlepšovali. Sám jde příkladem. V roce 2016 si z Itálie, kromě opálení, přivezl také speciální cenu poroty festivalu Musica Festa Florence za Mimořádný hudební výkon.

A jaké si nové vedení vytyčilo cíle? „Chceme přijímat nadšené muzikanty, kteří se chtějí hráčsky posouvat a šířit lásku ke klasické hudbě,“ shrnuje hlavní poslání Eliška Kratěnová. Dirigent Marek Klimeš doplňuje: „Na koncertech chci na diváka přenést potěšení z vyslechnutých hudebních příběhů a kombinovat tradiční repertoár s nejmodernějšími zvukovými výstřelky.“ Jan Halda zdůrazňuje, že nejdůležitější je „podporovat skvělou partu lidí, která tvrdě pracuje na tom, aby spolu vytvořila něco krásného – symfonickou hudbu.“

Novoměstská filharmonie již brzy vyjede na své podzimní turné se zastávkami v Novém Městě nad Metují, Pardubicích, Dobrušce a Solnici. Ústředním tématem bude oslava demokracie a svobody. Skladby Antonína Dvořáka a Bedřicha Smetany doprovodí videospoty projektu Paměť národa.

Sdílet článek:

Aktuální číslo

Nejnovější