Nová Prodaná nevěsta v Národním divadle dovolí divákům nahlédnout do zákulisí tvorby operní produkce

26. a 28. května 2022 proběhne premiéra komické opery Bedřicha Smetany Prodaná nevěsta. Půjde o již jednadvacátou inscenaci této oblíbené opery na jevišti Národního divadla.

Květnovou premiérou Opery Národního divadla je nejhranější a divácky nejoblíbenější opera Bedřicha Smetany Prodaná nevěsta. Pod taktovkou hudebního ředitele Opery Národního divadla Jaroslava Kyzlinka ve spolupráci s Orchestrem Národního divadla vystoupí v režii Alice Nellis jako Mařenka čerstvá držitelka ceny BBC Music Magazine Award Kateřina Kněžíková v alternaci s Alžbětou Poláčkovou, jako Jeník se představí Peter Berger a Richard Samek, Kecalem bude Zdeněk Plech a Jiří Sulženko, Vaškem Ondřej Koplík a Josef Moravec. Překvapením pro diváky je role „mladé Mařenky“, které se ujaly Markéta Klaudová a Doubravka Součková. Režisérka nové produkce této slavné opery, Alice Nellis, totiž představí „Prodanku“ tradičně i netradičně zároveň: jako proces tvorby operní inscenace. „Mohu slíbit, že se diváci dočkají krásných kostýmů, i když cesta k nim bude trochu netypická. Svým způsobem nahlédnou do zákulisí Národního divadla – uvidí, jak se opera staví. Jak postupně vzniká.

Scénografie Matěje Cibulky vychází z koncepce režisérky Alice Nellis, která zvolila hravou formu „divadla na divadle“, kde se má divák stát svědkem toho, jak inscenace vzniká: „Spolu s tím, jak se bude inscenace před očima diváků postupně vyvíjet a nacházet co nejčistší vyjádření, proměňuje se i scéna pomocí světelné modelace prostoru, projekcemi a barevnou stylizací.“ I kostýmy Kateřiny Štefkové projdou během děje opery výrazným organickým vývojem. Choreografie Kláry Lidové pak vychází jak z klasických českých tanečních vzorů, tak i z inspirací současných, které si však se Smetanovou hudbou rozumí. Chybět nebude ani tradiční komediantská scéna, tentokrát ve znamení výškové akrobacie a odvážných skoků na trampolíně.

Sdílet článek:

Aktuální číslo

Nejnovější